Tradycja Dziadów w polskiej kulturze i świadomości zbiorowej
Obcowanie żywych z umarłymi. Oto istota Dziadów, przedchrześcijańskiego obrzędu zadusznego, podczas którego starano się nawiązać relacje z duszami przodków. Jakie znaczenie miały dla tych, którzy je odprawiali? W jaki sposób utrwaliły się w świadomości współcześnie żyjących? Mówili o tym goście audycji „Rozpruwacz kulturalny”.
2016-10-29, 19:39
Posłuchaj
Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju. Określenia „Dziady” używano głównie na terenach Białorusi, Polesia, Rosji i Ukrainy. W Polsce obchodzono je w nocy z 31 października na 1 listopada.
– Przenikanie się świata żywych ze światem umarłych jest jednym z najważniejszych tematów w literaturze romantyzmu. Dlatego obrzęd Dziadów zajmował ważne miejsce w XIX-wiecznej kulturze – zaznaczył dr Przemysław Dakowicz, poeta i literaturoznawca.
Dr Mikołaj Mirowski, historyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, podkreślił, że związek Dziadów i romantyzmu w szeroki sposób wpisuje się w XIX-wieczną tradycję powstańczą, tak ważną dla pamięci Polaków o własnej tożsamości narodowej.
– Polska historia jest w dużej części historią tragiczną i traumatyczną, co sprzyjało i sprzyja temu, że kult romantyzmu jest wciąż żywy. Jednym z jego elementów jest pamięć o zmarłych, którzy ponieśli śmierć w imię dobra ojczyzny – dodał.
REKLAMA
Rozpruwacz Kulturalny w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje
Polskie Radio 24/db
__________________
Data emisji: 29.10.16
REKLAMA
Godzina emisji: 18.15
Polecane
REKLAMA