Breyten Breytenbach z Nagrodą Herberta
Południowoafrykański poeta Breyten Breytenbach, jeden z najbardziej cenionych twórców języka afrikaans, przeciwnik apartheidu i wieloletni więzień polityczny, został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. W Polskim Radiu 24 o laureacie mówiła Maria Dzieduszycka z Fundacja im. Zbigniewa Herberta.
2017-03-15, 12:05
Posłuchaj
Jurorzy uznali, że połączenie walorów artystycznych twórczości Breytena Breytenbacha z jego bezkompromisową postawą moralną i zaangażowaniem po stronie krzywdzonych, jest doskonałym wcieleniem postawy najbliższej Zbigniewowi Herbertowi.
Breyten Breytenbach z powodu swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec polityki apartheidu w 1960 roku musiał wyemigrować do Paryża. Od 1970 roku publikowanie jego utworów zostało w RPA zakazane. Podczas nielegalnej próby odwiedzenia Republiki Południowej Afryki w 1975 roku został zatrzymany, po czym skazany na siedem lat więzienia za terroryzm. Wypuszczony z więzienia w 1982 roku na skutek interwencji międzynarodowej, wyjechał do Paryża i przyjął francuskie obywatelstwo.
Polskie przekłady wierszy Breytenbacha zostały zebrane w tomie „Cały czas”. W 2016 roku Breytenbach wziął udział w Festiwalu im. Czesława Miłosza, z tej okazji wydano zbiór „Refren podróżny. Wiersze wybrane”.
Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie przyznawane na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 25 maja w Warszawie.
REKLAMA
Więcej w rozmowie z Marią Dzieduszycką z Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/IAR/mp
Więcej Kultury w Polskim Radiu 24
REKLAMA
---------------------------
Data emisji: 15.03.2017
Godzina emisji: 11.45
REKLAMA