„Latawiec z betonu”
Twórca gdańskiego falowca odbywa krótkie podróże w przyszłość. Przeżywa kształtowanie się Solidarności, dowiaduje się, czym są e-mail, Ikea, odwiedza sąsiadów, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na dziesiątym piętrze, a także wysłuchuje gorzkich opowieści o konstrukcji bloku. Realizm magiczny powieści przeplata się z satyrą, historią Gdańska i Przymorza oraz ważnymi dla Polski wydarzeniami.
2018-04-30, 06:01
Posłuchaj
„Zwykle pierwszą prozę pisze się o swojej małej ojczyźnie, o sobie , o swoim dojrzewaniu. I tak też było w przypadku mojej książki. Falowiec to jest mój widok z okna, moje przeznaczenie, mój los, coś, co wisi nade mną. To jest małe miasto, trudne do życia, gdzie każdy każdemu zagląda przez okno i przez to brakuje w nim intymności. Mówi się o alienacji, bo każdy próbuje się odizolować od 7 tysięcy sąsiadów. Ale świadectwa niektórych mieszkańców pokazują, że tam jednak rodzi się wspólnota - ludzie spędzają ze sobą święta, spotykają się, pomagają sobie. Modele życia mogą więc być różne”- mówi autorka.
Gościem PR24 była Monika Milewska, dr historii, dramaturg, eseistka, poetka, bajkopisarka, tłumaczka, antropolog kultury. Książka „Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne” przyniosła jej nominację do Nagrody NIKE. Słuchowisko jej autorstwa „Podróż na Księżyc” otrzymało Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie w 2015 r. Utwory autorki tłumaczone były na język francuski, duński, angielski i chorwacki.
Audycję prowadziła Luiza Bebłot.
Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 29.04.2018
Godzina emisji: 14:15
REKLAMA