Połączenie KHW i PGG. Możliwe scenariusze

- Dobrym pomysłem byłoby uniknięcie tworzenia jednego wielkiego konglomeratu, który następnie byśmy sprzedali, ale pozostawienie kilku spółek, które musiałyby ze sobą konkurować. Chodzi o to, byśmy nie wyhodowali sobie monopolisty na rynku – powiedział w programie Gospodarczy Temat Dnia Aleksander Śniegocki z WISE Europa. Gość odniósł się w ten sposób do planów połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.

2017-02-22, 14:19

Połączenie KHW i PGG. Możliwe scenariusze
mat. ilustracyjne. Foto: pgg.pl

Posłuchaj

22.02.17 Aleksander Śniegocki o połączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił Aleksander Śniegocki, w Polsce należy "reprywatyzować górnictwo, ale po kolei". - Najpierw rząd musi posprzątać całą branżę i zrestrukturyzować spółki górnicze, ponieważ w tym momencie żaden prywatny inwestor raczej się nie zgłosi - zaznaczył.

Wyjaśnił także, jak ten proces mógłby wyglądać. - Najbliższe kilka lat to byłby czas trudnej restrukturyzacji, czyli takiej, która stworzyłaby przedsiębiorstwa atrakcyjne dla inwestorów prywatnych. O ile teraz rząd musi forsować inwestycje ze strony np. energetyki, którą kontroluje i która może zaakceptować niższe stopy zwrotu, to gdybyśmy chcieli prywatyzować górnictwo trzeba byłoby dużo mocniej ciąć koszty, zamknąć więcej najmniej rentownych kopalni i zwolnić ok. jednej trzeciej górników – zauważył Śniegocki.

Podkreślił, że prywatyzować można na wiele sposobów. - Można mówić zarówno o prywatyzacji przez giełdę czy sprzedaży inwestorowi strategicznemu. Nie jest więc problemem to, że nie da się tego zrobić, ale to, że po drodze trzeba wyprowadzić tę kopalnię na prostą – podsumował Śniegocki.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Maria Szurowska.

Polskie Radio 24

Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24

___________________

REKLAMA

Data emisji: 22.02.17

Godzina emisji: 13:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej