X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Spada liczba przeszczepów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 16:43
Do końca lipca tego roku narządy pobrano od 295 osób zmarłych. To najgorszy wynik od lat. W analogicznym okresie ubiegłego roku dawców było 310, w 2014 r. - 345, a w 2013 r. - 341. Dane te skomentowali prof. dr hab. n. med. Roman Danielewicz (Poltransplant) i Robert Kęder (Federacja Pacjentów po Przeszczepach).
Audio
Zdjęcie ilustracyjnefot.pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne/fot.pixabay.com

Dane zebrało podlegające resortowi zdrowia Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji Poltransplant. Prof. Romand Danielewicz podkreślił, że największa kolejka osób oczekujących, tzn. ponad 900 osób, to osoby oczekujące na przeszczep nerki.

- Największa dysproporcja pomiędzy listą osób oczekujących a liczbą przeszczepów jest natomiast w przypadku osób oczekujących na przeszczepienie serca – podkreślił prof. Danielewicz. - Ok. 400 osób oczekuje w kolejce, a rocznie w Polsce przeszczepia się ok. 100 serc – wyjaśnił.

Robert Kęder, któremu 16 lat temu została przeszczepiona wątroba, przyznał, że w 2000 roku świadomość była mniejsza, ale otwarcie społeczeństwa było podobne. – Podejście społeczeństwa było tak samo entuzjastyczne w sytuacji krytycznej. Dziś chodzi jednak o wypracowanie pewnych stałych form działania polegających na tym, że kiedy gdy ktoś umiera, rzeczą naturalną jest rozważenie czy dana osoba może zostać dawcą – podkreślił.

- Często panuje nerwowa atmosfera, jest dzwonienie czy zmarły zagospodarował swoją wolą za życia, rozmowy kuluarowe z rodziną. Ta decyzja powinna zostać podjęta na długo przed śmiercią – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 02.09.16

Godzina emisji: 16:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak