Nicolas Sarkozy zatrzymany
Były prezydent Francji został dziś zatrzymany przez policję w związku z podejrzeniami o nadużycia władzy. To bezprecedensowe wydarzenie wywołało burzę nad Sekwaną.
2014-07-01, 21:49
Posłuchaj
Powodem tymczasowego aresztowania Nicolasa Sarkozy’ego jest dochodzenie w sprawie nadużywania stanowiska. Miał on bezprawnie uzyskiwać informacje na temat toczących się przeciwko niemu postępowań. Poza byłym prezydentem do aresztu trafiło także dwóch urzędników sądu kasacyjnego, którzy mieli brać udział w przekazywaniu poufnych danych. Czy to koniec kariery byłego prezydenta Francji?
– Nicolas Sarkozy przyzwyczaił nas do tego, że powoduje różnego rodzaju trzęsienia ziemi. To w ogóle polityk precedensu. Jego życiorys i kariera są precedensowe, jeśli spojrzeć na innych prezydentów, widać, że Sarkozy wywodzi się z innego źródła klasy politycznej. Sądzę więc, że zdecydowanie nie możemy jeszcze pisać jego politycznego nekrologu – powiedział w PR24 dr Bartłomiej Zdaniuk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Koniec zawieszenia broni
Prezydent Petro Poroszenko nie przedłużył zawieszenia broni prorosyjskimi separatystami i na wschodzie Ukrainy wznowiono operację antyterrorystyczną. Wojskom udało się już odbić jedno z zajętych przez rebeliantów przejść granicznych.
– To nie jedyny sukces ukraińskiej armii. Co najmniej trzy miejscowości w okolicach Słowiańska zostały dzisiaj odbite z rąk separatystów. Wydaje się, że największy bój będzie się toczył właśnie o Słowiańsk – podkreślał Piotr Pogorzelski, korespondent Polskiego Radia w Kijowie.
REKLAMA
Ukraina jak Irak?
Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył zachód o wykorzystywanie Ukrainy w celu zdestabilizowania całego regionu. Porównał sytuację tego kraju do wydarzeń w Iraku, Syrii i Libii.
– Tego typu porównań i oskarżeń ze strony Rosji w ciągu ostatnich kilku miesięcy padło mnóstwo. Komentarze po tym dzisiejszym wystąpieniu Władimira Putina wskazywały, że po raz kolejny powtarzał on hasła, które już wcześniej słyszeliśmy – stwierdził Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Unia nie nakłada sankcji
Mimo niedotrzymanego przez rebeliantów zawieszenia broni, Unia Europejska nadal nie zdecydowała się na nałożenie sankcji gospodarczych na Rosję. Przedstawiciele państw członkowskich po raz kolejny ograniczyli się do ostrzeżeń i zapewnień o monitorowaniu sytuacji.
– Na razie niewiele wskazuje na to, żeby sankcje gospodarcze miały być wprowadzone. Po ultimatum, które państwa członkowskie przedstawiły prorosyjskim separatystom, wśród dyplomatów zastanawiano się, czy nastąpią sankcje gospodarcze. Choć te warunki, które nie zostały spełnione, były bardzo konkretne, zdecydowano się jedynie na monitorowanie i sankcje wizowe – podkreślała Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji Bogumiła Husejnowa!
PR24/Anna Mikołajewska
REKLAMA