Afera „Luxleaks” wstrząsnęła KE
Afera nazwana przez media „Luxleaks” obnażyła praktyki podatkowe Luksemburga i wstrząsnęła Komisją Europejską. W sprawie głos zabrał nowy szef KE Jean-Claude Juncker, który był premierem Luksemburga w czasie zawierania intratnych kontraktów między koncernami a rządem księstwa.
2014-11-12, 21:01
Posłuchaj
W oficjalnym oświadczeniu Jean-Claude Juncker odniósł się do informacji o aferze podatkowej i powiedział, że „jako premier Luksemburga ponosi odpowiedzialność polityczną, ale nie jest architektem modelu luksemburskiego”. Juncker uważa, że sprawą nie powinna zajmować się Komisja Europejska, na której czele stoi.
Gdzie sprawiedliwość podatkowa?
Afery z udziałem Luksemburga udowadnia, że raj podatkowy, to nie odległa wyspa, lecz samo centrum Europy. Z tematem rajów podatkowych wiąże się kwestia sprawiedliwości podatkowej, której znaczenie przybliżyła w Polskim Radiu 24 Daria Żebrowska-Fresenbet.
– Chodzi o to, żeby korporacje międzynarodowe płaciły podatki w uczciwy sposób. Wpływa to nie tylko na budżety państwowe, lecz także na kraje rozwijające się, które walczą cały czas z redukcją skrajnego ubóstwa. Kraje te wciąż pozostają biedne, podczas gdy korporacje szukają sposobów uchylania się od podatków – wyjaśniała ekspert z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
Ukryte zyski i niesprawiedliwy system podatkowy
Instytut Globalnej Odpowiedzialności opublikował raport „Ukryte zyski i rola Unii Europejskiej we wspieraniu niesprawiedliwego światowego systemu podatkowego”, którego wnioski przedstawiła Gość PR24.
– Wnioski są mocno rozczarowujące, ponieważ wynika z nich, że szkodliwe praktyki umożliwiające unikanie opodatkowania są wciąż szeroko stosowane. To nie tylko Luksemburg, ale także inne kraje, jak np. Irlandia i Holandia, które badane są pod kątem nieuprawnionej pomocy publicznej dla korporacji międzynarodowych. Unia Europejska traci z tego tytułu około biliona euro rocznie – mówiła Daria Żebrowska-Fresenbet.
W audycji „Świat w Powiększeniu” również o najnowszej książce Maciej Jastrzębskiego „Klątwa gruzińskiego tortu” i problemach z dymisją 90-letniego prezydenta Włoch Giorgio Napolitano.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Michała Strzałkowskiego!
PR24/GM