Ewakuacja Polaków z Donbasu

Zakończył się drugi etap ewakuacji Polaków z Donbasu. Stacją pośrednią uchodźców był Charków, gdzie Ukraińcy pochodzenia polskiego oczekiwali na wizy do Polski i Kartę Polaka.

2015-01-12, 21:27

Ewakuacja Polaków z Donbasu
Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski na konferencji poświęconej ewakuacji Polaków z Donbasu/fot. PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

12.01.15 Krzysztof Renik: „Część z ludzi na Ukrainie straciła domy i mieszkania w wyniku działań zbrojnych. Trudno się więc dziwić, że zdecydowali się na wyjazd (…)”
+
Dodaj do playlisty

Z relacji Krzysztofa Renika, specjalnego wysłannika Polskiego Radia na Ukrainę, wynika, że Polacy opuszczają Ukrainę z dwóch powodów: strachu przed śmiercią oraz ekonomicznych.

– Zawieszenie broni jest ciągle przez rebeliantów łamane. Prowadzone są ostrzały. Obawy, zastraszanie, przemoc – to główny powód, dla którego Polacy decydują się opuścić obszary objęte wojną. Poza tym rząd Arsenija Jaceniuka wstrzymał dopływ pieniędzy na tereny zajęte przez rebeliantów. W związku z tym ludzie pracujący w szkołach, szpitalach – cały sektor publiczny nie otrzymuje teraz pieniędzy. Sytuacja ekonomiczna jest więc też bardzo ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe – mówił z Charkowa reporter.

Sytuacja na Kubie

Kuba wypuszcza kolejnych więźniów politycznych. To dobra prognoza przed zaplanowanymi na drugą połowę stycznia pierwszymi kubańsko-amerykańskimi rozmowami. Relacje Waszyngton-Hawana zostały zerwane na początku lat 60-tych, kiedy to władzę w kraju przejął komunistyczny rząd Fidela Castro. Dziś Stany Zjednoczone na nowo wspomagają Republikę Kuby.

– Jest to bardzo ważne wydarzenie dla Kubańczyków i władzy kubańskiej ze względów ekonomicznych. Kubański reżim do lat 90-tych utrzymywał się dzięki wsparciu sowieckiemu. Po upadku ZSSR na Kubie była bardzo trudna sytuacja. W roli sponsora wyspy występowała Wenezuela, która dostarczała jej tanią ropę naftową. Teraz ceny ropy spadły o 50 proc. Wenezuela więc znalazła się w dramatycznej sytuacji pod względem gospodarczym. Na porozumienie amerykańsko-kubańskie można patrzeć jako na próbę zastąpienia przez kubański reżim Wenezueli napływem gotówki z USA – tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Zerka z Centrum DemosEuropa.

REKLAMA

Tajemnicze znalezisko archeologiczne

Czescy archeolodzy dokonali w Abusir w Egipcie odkrycia grobu starożytnej królowej Khentakawess III. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że do tej pory nikt o niej nie słyszał…

– Wiadomo, że była matką króla, ale nie wiadomo którego. Drogą eliminacji można wnioskować, że była żoną faraona Neferefre. Wszystko to jest jednak bardzo zagadkowe, a bliższa analiza znaleziska i jego kontekstu na pewno dostarczy nam informacji o tym tajemniczym okresie piątej dynastii Starego Państwa – powiedział w PR24 dr Kamil Kuraszkiewicz, egiptolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Michała Strzałkowskiego!

PR/dds

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej