Exodus chrześcijan z Bliskiego Wschodu

W magazynie Świat w Powiększeniu gościł Dariusz Rosiak, autor reportażu „Ziarno i krew: Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”. Książka jest zapisem sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie w dobie wojny z Państwem Islamskim oraz ich exodusu z miejsc, w których żyli od setek lat.  

2016-01-14, 21:23

Exodus chrześcijan z Bliskiego Wschodu
Fragment okładki książki Dariusza Rosiaka "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan". Foto: wydawnictwo Czarne/materiały prasowe

Posłuchaj

14.01.16 Dariusz Rosiak: „Mosul od zawsze należał do chrześcijan, a dziś nie ma tam żadnego z nich (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Chrześcijaństwo powstało na Bliskim Wschodzie, ale w czasach konfliktu z Państwem Islamskim, życie chrześcijan w tym rejonie stało się niemożliwe. Dariusz Rosiak ruszył ich śladem. Jego droga wiodła od Turcji, przez Irak, Liban, Egipt i Izrael aż do Szwecji, o czym opowiedział w Polskim Radiu 24.

– Jeszcze przed dwudziestu laty chrześcijanie w takich miejscach, jak Irak czy Syria żyli w miarę spokojnie i w dobrych warunkach. Przed interwencją amerykańską w Iraku żyło 1,5 miliona chrześcijan. Obecnie na wielkiej równinie Niniwy będącej kolebką chrześcijaństwa nie ma ani jednego. To tereny oczyszczone z chrześcijan. Ten świat w niektórych miejscach ginie i to bezpowrotnie – mówił autor reportażu.    

Więcej o przejściach bliskowschodnich chrześcijan w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

Wróć do strony głównej