X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Piotr Grochmalski: uzyskujemy sprzężenie z amerykańskim sposobem myślenia o polu walki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 20:00
- Będziemy zintegrowani z siłami Stanów Zjednoczonych na bardzo wysokim poziomie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej, odnosząc się do planów wyposażenia polskiej armii w zestawy artylerii rakietowej HIMARS
Audio
  • 12.02.18 Świat w Powiększeniu. Prof. Piotr Grochmalski o zakupie systemów artylerii rakietowej HIMARS
Rakieta z systemu HIMARS
Rakieta z systemu HIMARSFoto: Sgt. Aaron Ellerman/US Army

W czwartek DSCA - podlegająca Departamentowi Obrony amerykańska agencja ds. współpracy obronnej - poinformowała, że Departament Stanu zgodził się na sprzedaż Polsce mobilnych zestawów HIMARS, które wybrano w programie artylerii rakietowej dalekiego zasięgu Homar. Departament Stanu zgodził się na sprzedaż Polsce pocisków, wyrzutni i sprzętu towarzyszącego wartości 655 mln dolarów. DSCA przekazała sprawę Kongresowi. W komunikacie DCSA poinformowano, że potencjalnemu kontraktowi nie towarzyszą żadne propozycje offsetu. Po udzieleniu zgody przez administrację prezydencką, Kongres ma 15 dni na zaaprobowanie, zmodyfikowanie bądź zablokowanie transakcji.

- Pamiętajmy, że my w tej chwili w liczbach bezwzględnych za rok ubiegły jesteśmy drugim po Arabii Saudyjskiej kontrahentem Stanów Zjednoczonych, jeżeli chodzi o zakup broni - przypomniał prof. Piotr Grochmalski. Ekspert stwierdził, że "wiąże się to z szeroką strategią wymiany technologii i rozwoju podzespołów". - Zakupy są związane z obszarem budowy nowoczesnych systemów radarowych i systemów łączności - dodał.

Gość programu zauważył, że "pod względem technologicznym amerykańskie systemy w znacznym stopniu odbiegają od tego, co posiadają Rosjanie". - Stany Zjednoczone nie zawsze zgadzają się na dostarczanie najnowocześniejszych rodzajów broni, szczególnie rakiet ziemia-powietrze - powiedział ekspert. Dodał, że "zawsze istnieje ryzyko długookresowej strategii". - Uzyskujemy jednak bardzo silne sprzężenie z amerykańskim sposobem myślenia o polu walki - mówił prof. Piotr Grochmalski.  

W październiku Polska przekazała stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie (Letter of Request) na dostawę jednego dywizjonu artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS w ramach programu Homar. HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) produkowany przez koncern Lockheed Martin jest systemem wyrzutni na podwoziach kołowych, który pozwala razić cele na odległość - zależnie od typu amunicji - do 70 lub do 300.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Magazyn "Świat w Powiększeniu" prowadził Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/PAP

--------------------------

Data emisji: 02.12.18

Godzina emisji: 19.47

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Kiński o wyrzutniach HIMARS: stanowczo zwiększą naszą siłę ognia

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 16:07
- System HIMARS zakupiono, by polskie wojsko miało zdolność do rażenia celów na większe odległości, również środkami naziemnymi - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Andrzej Kiński ekspert wojskowy, redaktor naczelny magazynu "Wojsko i Technika".
rozwiń zwiń