Brexit. Unia Europejska zgodzi się ustępstwa względem Londynu?
- Unia Europejska okopała się na swoim stanowisku i nie chce się cofnąć nawet o krok. A jakieś ustępstwa ze strony Brukseli są potrzebne, chociażby po to, by przekonać posłów Partii Konserwatywnej i unionistów irlandzkich, że plan awaryjny dotyczący granicy Irlandii i Irlandii Północnej nie będzie obowiązywał w nieskończoność - powiedział w Świecie w Powiększeniu Krzysztof Winkler, ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego.
2018-12-11, 20:22
Posłuchaj
Opozycja krytykuje Theresę May za wycofanie się z głosowania nad Brexitem, które zaplanowane było na wtorek. Posłowie mieli zatwierdzić lub odrzucić umowę z UE w wynegocjowanej przez premier formie, ale Theresa May ogłosiła, że przekłada głosowanie w obliczu buntu w szeregach swojej własnej partii. Przyznała, że gdyby do głosowania doszło - poniosłaby porażkę.
Tymczasem, szefowa brytyjskiego rządu we wtorek spotkała się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemiecka polityk wykluczyła możliwość zmiany umowy brexitowej.
- Unia Europejska okopała się na swoim stanowisku i nie chce się cofnąć nawet o krok. A jakieś ustępstwa ze strony Brukseli są potrzebne, chociażby po to, by przekonać posłów Partii Konserwatywnej i unionistów irlandzkich, że plan awaryjny dotyczący granicy Irlandii i Irlandii Północnej nie będzie obowiązywał w nieskończoność - komentował w PR24 Krzysztof Winkler.
Układ brexitowy zakłada, że jeśli Unia i Londyn nie uzgodnią do końca okresu przejściowego kompleksowej umowy handlowej, to by uniknąć tzw.
twardej granicy z Irlandią, Irlandia Północna będzie koordynować przepisy celne z pozostającą w Unii Republiką Irlandzką. Krytycy narzekają, że to rozdzieli granicą celną Zjednoczone Królestwo, a w Anglii, Walii i Szkocji obowiązywać będą inne przepisy niż w okolicach Belfastu.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Paweł Lekki.
Polskie Radio 24/IAR/zz
--------------------------
REKLAMA
Data emisji: 11.12.18
Godzina emisji: 19.47
REKLAMA