X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Świat w powiększeniu. "W UE istnieje ekonomiczny podział na Wschód i Zachód"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 20:00
Czy mimo przynależności do Unii Europejskiej występuje ciągle podział na Wschód i Zachód? Jak to wpływa na relacje polsko-niemieckie? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć: prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i prof. Jerzy Eisler (Polska Akademia Nauk).
Audio
  • 25.12.18 Świat w powiększeniu. Historycy o podziałach wewnątrz UE
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: artjazz/shutterstock.com

- Od rozszerzenia Unii Europejskiej minęło 15 lat, a mimo to istnieje ciągle podział na Wschód i Zachód. Wynika to przede wszystkim z różnic ekonomicznych, ale wpływ miała na to również kwestia kulturowa, która ma głębsze korzenie i sięga co najmniej czasów zimnej wojny. Wschód był w tym czasie poddawany długotrwałym negatywnym procesom - przypomniał prof. Antoni Dudek. Historyk stwierdził, że "skutki komunizmu i podział z niego wynikający najlepiej widać w samych Niemczech". - We wschodnią część Niemiec wpompowano niewyobrażalne środki, a mimo to z jakiś tajemniczych powodów mieszkańcy dalej uciekają w zachodnie części kraju. Jest to spuścizna komunizmu i epoki nowożytnej - dodał.

Prof. Jerzy Eisler stwierdził, że Unia Europejska i Niemcy nie są synonimem. - Jeżeli mówimy, że mamy problemy z UE od razu po przecinku zwykle dodaje się tłumaczenia oskarżające Angele Merkel. Niemcy przez kilkadziesiąt lat po drugiej wojnie światowej nie pchali się na żadne wyższe stanowiska w instytucjach międzynarodowych. Wszyscy wiedzieli, że są oni najsilniejszą europejską gospodarką, a mimo to Niemcy zachowywały duży dystans - komentował gość programu. Dodał, że "w ciągu ostatnich lat z żalem obserwuje zanik tej poprawnej postawy". - Coraz częściej wyrywają się niemieckim politykom stwierdzenia "my to musimy załatwić". Budzi to uzasadnione lęki i demony pobudzane okropnościami wojen światowych - ocenił ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Magazyn "Świat w Powiększeniu" prowadził Paweł Lekki.

Polskie Radio 24

---------------------------------

Data emisji: 25.12.2018

Godzina emisji: 19.47


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie zmieniła się polityka Niemiec względem Rosji". Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 10:58
- Niemcy będą dążyły do tego, żeby Polskę angażować na rzecz Unii Europejskiej, a nie rozbijać tej jedności – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Gasztold, ekspert ds. Niemiec z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniosła się w ten sposób do wtorkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i kanclerz Angelą Merkel.
rozwiń zwiń