more_horiz

Jarosław Guzy: Iran przejął rolę lidera krajów arabskich w konflikcie z Izraelem

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 20:40
- Aspiracje Unii Europejskiej do odgrywania roli globalnego gracza są szalenie gołosłowne. Europa nie decyduje się zająć kluczową kwestią bezpieczeństwa. Nie dorasta do swojej roli i na sprawy Iranu patrzy tylko i wyłącznie z ekonomicznego punktu widzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Audio
  • 17.02.19 Świat w powiększeniu. Jarosław Guzy o polityce USA wobec Iranu
Teheran, stolica Iranu
Teheran, stolica IranuFoto: Shutterstock/Borna_Mirahmadian

Przemówienie irańskiego ministra było najpilniej obserwowanym punktem ostatniego dnia Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Mohammad Dżawad Zarif mówił, że czwartkowa konferencja bliskowschodnia w Warszawie służyła wyłącznie interesom Stanów Zjednoczonych. Nawiązał przy tym do apelu amerykańskich polityków, by kraje Unii Europejskiej, wzorem USA, wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku. To pierwszy komentarz wysokiego rangą irańskiego polityka do zakończonego w czwartek spotkania w polskiej stolicy. Szef irańskiej dyplomacji ostrzegał też przed możliwą wojną z Izraelem i apelował do krajów Europy o większą współpracę gospodarczą z Teheranem.

Czytaj więcej
javad 1200.jpg
Szef MSZ Iranu krytykuje konferencję bliskowschodnią. "Obsesja ze strony USA"

- Amerykanie mają ogromny wpływ na światowe rynki finansowe. Wszystkie duże firmy podpadają pod twardą rękę Stanów Zjednoczonych i z tego biorą się decyzje niektórych koncernów o wyjściu z rynku irańskiego. Przedsiębiorstwa nie chcą narazić się na sankcje ze strony USA - podkreślił Jarosław Guzy. Ekspert zauważył również, że ze strony Iranu deklaracje pokojowe mieszają się z tymi bardzo wojowniczymi. - Pierwszą reakcją na amerykańskie sankcje było pokazanie rozwijającego się programu nośników rakietowych, czyli potencjalnej broni atomowej - dodał.

Gość programu zaznaczył również, że Iran przejął rolę lidera krajów arabskich, które wspierały Palestynę w konflikcie z Izraelem. - Został rzecznikiem świata muzułmańskiego, dla którego Izrael i Stany Zjednoczone są odwiecznym wrogiem. Używana jest więc mało pokojowa retoryka - komentował Jarosław Guzy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/jp

------------------------

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 19.47


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mike Pence: konferencja bliskowschodnia była poświęcona walce z Iranem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 14:35
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie była poświęcona walce z Iranem - tak mówił w Monachium wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. Amerykański polityk, który przemawiał dzisiaj na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa a wcześniej był gościem spotkania w Warszawie, kolejny raz w ostatnich dniach oskarżył Iran, że ten sponsoruje terrorystów na całym świecie. Argumentował też, że prezydent Donald Trump broni wolności na świecie.
rozwiń zwiń