X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szymon Szynkowski vel Sęk o pożarze katedry Notre Dame: czujemy się współodpowiedzialni za europejskie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 20:56
- Mam głęboką nadzieje, że Francuzi będą zainteresowani naszą pomocą przy odbudowie katedry Notre Dame. Mamy polskiego ducha i czujemy się odpowiedzialni za wszystko, co jest nazywane europejskim dziedzictwem kulturowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
Audio
  • 16.04.19 Świat w powiększeniu. Szymon Szynkowski vel Sęk (MSZ) o pożarze katedry Notre Dame
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFoto: PR24/AK

Wczoraj, 15 kwietnia 2019 roku, w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł pożar. Żywioł strawił część dachu katedry. Przez całą noc trwała dramatyczna akcja gaszenia ognia. Ocalała większość dzieł sztuki, które były w świątyni. Prowadzone jest dochodzenie w sprawie okoliczności zdarzenia. "Jeżeli władze Francji podejdą do odbudowy Notre Dame odpowiednio poważnie, to francuska tożsamość na tym zyska. Jesteśmy oczywiście gotowi wspomóc Francję przy odbudowie" - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Macron 1200 pap.jpg
Emmanuel Macron: odbudujemy katedrę Notre Dame w ciągu pięciu lat

- Dzięki wsparciu ministerstwa spraw zagranicznych w grudniu 2018 r. w katedrze Notre Dame została otwarta polska kaplica. Była to pierwsza narodowa kaplica w tej świątyni, z czego byliśmy niezmiernie dumni. Otwierał ją marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a msze odprawiał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki - przypomniał Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych zauważył, że w pożarze katedry nie ucierpiały najważniejsze relikwie. - Relikwiarze z polskiej kaplicy w tej świątyni również nie zostały dotknięte straszliwym pożarem - dodał.

Gość programu podkreślił, że jest wiele powodów, by Polska zaangażowała się w pomoc przy odbudowie katedry Notre Dame. - Mamy historyczne doświadczenia w odbudowywaniu z ruin całych miast, dlatego warto wykorzystać ten moment do przypominania naszej historii - komentował Szymon Szynkowski vel Sęk.

Czytaj więcej
PAP Notre Dame pożar katedra 1200.jpg
Polska oferuje wsparcie i pomoc w odbudowie spalonej katedry Notre Dame

Pożar w katedrze wybuchł przed godz. 19 wieczorem. Rozprzestrzeniał się bardzo szybko, błyskawicznie objął dach nawy poprzecznej i iglicę, która zawaliła się i spłonęła. Z ogniem walczyło ponad 400 strażaków. Jak podali po zakończeniu akcji, struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone, udało się uratować wiele bezcennych przedmiotów. Obiekt czeka jednak wielka odbudowa. W tym celu rozpoczęła się zbiórka funduszy, a jedną z pierwszych osób, które zadeklarowały wsparcie, okazał się François-Henri Pinault. Najbogatszy Francuz zapowiedział przekazanie 100 mln euro na odbudowę świątyni.

Audycję prowadził Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 19.47

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania pożaru Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 07:15
Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry Notre Dame w Paryżu. W nocy z poniedziałku na wtorek przesłuchano robotników zaangażowanych w prace remontowe na dachu, gdzie prawdopodobnie zaprószono ogień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Paweł Rytel-Andrianiki: pożar Notre Dame to rana dla chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 16:54
- Jako ludzie wierzący wznosimy piękne kościoły. Katedra Notre Dame była budowana ze wszystkich mocy. Jej pożar dotknął wszystkich, to rana dla chrześcijaństwa - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Kenferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń