Europejscy przywódcy przyjęli deklarację dot. przyszłości UE. Ekspert: dobrze, że dokument podpisali wszyscy bez wyjątku
- Deklaracja unijnych przywódców z Sybina zawiera bardzo ogólne stwierdzenia, ale przemawiają one do wyobraźni. Dobrze, że pod dokumentem podpisali się wszyscy bez wyjątku - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
2019-05-09, 20:30
Posłuchaj
Deklaracja dotycząca przyszłości Wspólnoty i strategii na najbliższych pięć lat została przyjęta na szczycie Unii Europejskiej w rumuńskim mieście Sybin. W kilkustronicowym dokumencie znalazło się 10 zobowiązań. "Zjednoczeni mamy większą siłę w coraz bardziej niespokojnym i pełnym wyzwań świecie" - napisali europejscy przywódcy, dodając, że nie ma miejsca na podziały godzące we wspólne interesy. "Będziemy bronić jednej Europy - od wschodu do zachodu, z północy na południe. Będziemy mówić jednym głosem" - czytamy w deklaracji. W dokumencie jest też mowa o tym, że kraje Unii będą okazywać sobie solidarność w potrzebie, będą zawsze szukać wspólnych rozwiązań, słuchać siebie nawzajem ze zrozumieniem i szacunkiem. "Będziemy nadal chronić nasz sposób życia, demokrację i praworządność" - napisali unijni przywódcy.
- Deklaracja przypada w bardzo ciekawym czasie. Jesteśmy w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, wiec wchodzenie w szczegóły polityczne mogłoby doprowadzić do rozwarstwienia stanowisk. Na to jednak nie ma teraz przyzwolenia ze strony Unii - zauważył Łukasz Polinceusz. Ekspert podkreślił, że warto na takich szczytach budować kompromisy wokół poszczególnych spraw. - Polska powinna więc aktywnie włączać się w unijne rozmowy - dodał.
Gość programu stwierdził również, że Polska powinna próbować szukać kompromisowych rozwiązań z Francją i Niemcami. - Te kraje będą brały na siebie odpowiedzialność za całą wspólnotę i powinniśmy z nimi budować głębsze relacje - komentował Łukasz Polinceusz
REKLAMA
Hasła są symboliczne, podobnie jak szczyt, zorganizowany 9 maja, w Dniu Europy. Zobowiązania też są ogólne, teraz będą wypełniane treścią. Strategia Unii do 2024 roku ma być przyjęta na szczycie w przyszłym miesiącu. Polska podczas prac nad strategią zamierza naciskać przede wszystkim na wzmocnienie unijnego rynku i walkę z protekcjonizmem gospodarczym Europy Zachodniej, rozsądną politykę migracyjną i klimatyczną oraz ściślejszą współpracę, jeśli chodzi o zagrożenia terrorystyczne, cybernetyczne oraz politykę Rosji w regionie.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
Audycję prowadziła Magdalena Skajewska
Polskie Radio 24/jp
------------------------------------
Data emisji: 09.05.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 19:47
REKLAMA