X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Obchody 75. lecia lądowania aliantów w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 20:00
Podczas obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii przemawiali prezydenci Francji i Stanów Zjednoczonych - Emmanuel Macron i Donald Trump. Poza wspólnymi elementami nawiązującymi do historycznych wydarzeń z 1944 roku, przebrzmiewały także nuty nawiązujące do współczesności. - Amerykanie są przekonani, i mają rację, że to oni wyzwolili Europę od nazistów i dzięki nim żyjemy w wolnym świecie - mówiła Katarzyna Stańko (Polska The Times i Demaskator24).
Audio
  • 06.06.2019. "Świat w powiększeniu". Gość: Katarzyna Stańko (Polska The Times)
Obchody 75. lecia lądowania aliantów w Normandii
Obchody 75. lecia lądowania aliantów w Normandii Foto: Francois Mori/PAP/EPA

Podczas obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił więź łączącą jego kraj z USA. Pięciu amerykańskim weteranom D-Day przyznał najwyższe francuskie odznaczenie państwowe, Order Legii Honorowej.

"Niech żyje przyjaźń między naszymi narodami" - oświadczył Macron podczas ceremonii na terenie amerykańskiego cmentarza wojennego w Colleville-sur-Mer w Normandii, w pobliżu plaży Omaha.

Zwracając się do weteranów, francuski prezydent powiedział: "Wiemy, że zawdzięczamy wam naszą wolność. W imieniu swojego kraju chcę powiedzieć: dziękuję". Jego słowa zostały przyjęte przez weteranów długimi oklaskami.

W emocjonalnym wystąpieniu francuski prezydent przypomniał o poświęceniu żołnierzy, którzy 6 czerwca 1944 roku dokonali desantu w Normandii. Mówił też o "sojuszu wolnych narodów", które po wojnie doprowadziły do utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz NATO.

Donald Trump podkreślał wielkość Ameryki i jej siłę. Emmanuel Macron położył nacisk na zjednoczenie sił w walce z wrogiem, w czym komentatorzy widzą aluzję do jedności Unii Europejskiej. 

- Francuzi są dumni i świadomi wagi tamtego wydarzenia. To była największa w historii wojen operacja militarna. Kultuwują pamięć o tamtych wydarzeniach - powiedziała Katarzyna Stańko, która przypomniała, że relacje amerykańsko-francuskie nie należą do najlepszych.

Gość mówiła o różnicach spojrzeniach na politykę międzynarodową Francji i Stanów Zjednoczonych, m.in. podejście do Iranu.

Więcej w audycji.

Gospodarzem audycji była Magdalena Skajewska.

__________________________

Data emisji: 06.06

Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP/IAR/tb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak