X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Świat w powiększeniu". Koniec kryzysu politycznego w Mołdawii?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 20:18
- Partia Demokratyczna zrezygnowała z walki o władzę, bo zdano sobie sprawę, że walczą przeciwko całemu światu. Poparcie społeczne widoczne na ulicach, to byli ludzie, których sami ściągnęli, często płacąc im za to. Nie mieli też żadnego wsparcia na arenie międzynarodowej. Trudno utrzymać władzę w Moładawii, gdy ma się przeciwko sobie Moskwę, Waszyngton i Brukselę - mówił w Polskim  Radiu 24 dr Piotr Oleksy, historyk i wschodoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Audio
  • 16.06.19 Świat w powiększeniu: sytuacja polityczna w Mołdawii
Demontaż miasteczka namiotowego zwolenników Partii Demokratycznej w stolicy Mołdawii Kiszyniowie
Demontaż miasteczka namiotowego zwolenników Partii Demokratycznej w stolicy Mołdawii Kiszyniowie Foto: PAP/EPA/DUMITRU DORU

Sąd Konstytucyjny Mołdawii uchylił swoje decyzje wydane w ubiegły weekend. Odbierały one władzę prezydentowi Igorowi Dodonowi, prawomocność parlamentowi oraz powołanemu tydzień temu rządowi. W sobotę rządząca dotychczas Partia Demokratyczna oligarchy Vlada Plahotniuca ogłosiła swoje przejście do opozycji. Zwycięskie w lutowych wyborach ugrupowania wyraziły nadzieję, że decyzje Sądu konstytucyjnego rozwiązują polityczny konflikt w kraju, panujący od lutowych wyborów chaos oraz stan dwuwładzy.

- Te kilka dni, prawie tydzień, kiedy Partia Demokratyczna zdawała się walczyć o władzę, gdy był moment formalnej dwuwładzy w Mołdawii, to prawdopodobnie była gra na czas. Oni chcieli wykorzystać kilka dni, żeby zabezpieczyć swoje majątki i interesy. Być może wynegocjować sensowne warunki odwrotu, gwarancje bezpieczeństwa - tłumaczył dr Piotr Oleksy.

Powołany w ubiegłą sobotę koalicyjny rząd socjalistów i proeuropejskich demokratów z partii Teraz (Acum) w niedzielę uznała Unia Europejska. Kilka dni temu politycy koalicji zwrócili się do Komisji Weneckiej Rady Europy o ocenę praworządności decyzji podjętych przez Sąd Konstytucyjny. Tymczasem Vlad Plahotniuc, najbogatszy człowiek w Mołdawii, w nocy opuścił kraj. Biuro prasowe Partii Demokratycznej poinformowało, że jej lider wyjechał tylko na kilka dni, aby "odwiedzić swoją rodzinę" i wezwało media do nie poddawania się spekulacjom.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Świat w powiększeniu" był Bogumił Husejnow.

Data emisji: 16.06

Godzina emisji: 19.46

PR24


Zobacz więcej na temat: Mołdawia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamil Całus: w Mołdawii mamy teraz do czynienia z dwuwładzą

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 22:10
- Teraz w Mołdawii z czysto prawnego punktu widzenia mamy do czynienia ze swoistą dwuwładzą. Sąd Konstytucyjny w tym kraju uznał, że parlament powinien był zostać rozwiązany do minionego piątku, co oznacza, że wszelkie decyzje podejmowane od tego czasu przez rząd są nieważne - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Całus, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co przyniosą zmiany w mołdawskiej polityce?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 17:40
Trybunał Konstytucyjny Mołdawii usunął Igora Dodona z funkcji prezydenta i mianował byłego premiera Pavela Filipa na tymczasowego szefa państwa. Filip ma rozwiązać parlament i wyznaczyć datę nowych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczny kryzys polityczny w Mołdawii. Anulowany dekret o rozwiązaniu parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 14:39
Prezydent Mołdawii Igor Dodon anulował dekret o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów podpisany przez dotychczasowego premiera Pavla Filipa, który w niedzielę na mocy decyzji Sądu Konstytucyjnego przejął obowiązki szefa państwa. 
rozwiń zwiń