X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marcin Makowski o mieniu bezspadkowym: Senat USA nie stanowi prawa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 20:10
- Sprawa listu amerykańskich senatorów, który dotyczy restytucji mienia bezspadkowego, zaczęła się w maju tego roku. Procedura zebrania poparcia szerokiego grona jest długotrwałym procesem i nie dzieje się to w tydzień - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
Audio
  • 06.08.19 "Świat w powiększeniu". Marcin Makowski (Do Rzeczy) o liście amerykańskich senatorów do Mike'a Pompeo
Marcin Makowski
Marcin MakowskiFoto: PR24

Większość amerykańskich senatorów podpisała w poniedziałek list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wzywający go do akcji w sprawie mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Petycję sygnowało dotychczas łącznie 88 z 100 senatorów USA. Znaleźli się pośród nich m.in. kandydaci do nominacji Partii Demokratycznej na urząd prezydenta Elizabeth Warren, Kamala Harris, Kristen Gillibrand, Bernie Sanders oraz Cory Booker.

Czytaj więcej
suski1.jpg
Marek Suski: roszczenia wojenne wobec Polski są bezczelne. To my jesteśmy ofiarą

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Arkadiusz Mularczyk: Niemcy nie "przepracowały" tematu reparacji wojennych

Sygnatariusze listu powołują się na silne więzi łączące oba kraje od amerykańskiej wojny o niepodległość i trwające do dzisiaj dzięki partnerstwu w NATO. Twierdzą, że sojusz opiera się nie tylko na wspólnych interesach, ale także wspólnych ideałach. Zaliczają do nich poszanowanie praw własności prywatnej, co uznają za podstawę sukcesu demokracji.

- W Stanach Zjednoczonych walczą ze sobą dwie szkoły. Administracja Donalda Trumpa widzi możliwość nawiązania biznesowych relacji z Polską - zakup F-35, współpraca przy elektrowniach jądrowych i transfer LNG. Natomiast Kongres ma oddolne naciski od osób, które chcą realizacji ich interesów - zauważył Marcin Makowski. Publicysta zaznaczył jednak, że przed wizytą Andrzeja Dudy w USA zastopowano list senatorów po to, by nie torpedował on ważnych dla Ameryki ekonomicznych i wojskowych racji stanu. - Teraz jednak, kiedy porozumienie zostało podpisane można wrócić do tematu mienia bezspadkowego - komentował.

"Ten list nic nie zmieni"

"W Polsce jest przepis Kodeksu cywilnego, który jednoznacznie mówi o tym, co się dzieje z mieniem bezspadkowym" - powiedział Michał Wójcik. "W takiej sytuacji Skarb Państwa jest podmiotem, któremu przypada takie mienie. Była też umowa ze USA w tym zakresie, bodaj w latach 60." - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

Czytaj więcej
michał wójcik 1200.jpg
Michał Wójcik: sprawa mienia bezspadkowego jest uregulowana w polskim prawie

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jan Filip Libicki o restytucji mienia ofiar Holocaustu: Amerykanie nie mają żadnych podstaw prawnych

- Michał Wójcik powiedział bardzo dobrze, ponieważ to nie Senat Stanów Zjednoczonych stanowi prawo w Polsce. Amerykańscy senatorzy takimi inicjatywami muszą pokazać swoim lobbystom, że coś zrobili i zainterweniowali - stwierdził Marcin Makowski. Gość PR24 podkreślił również, że ten list nic nie może zmienić. - Jest to jednak narzędzie, które wykorzystuje lobby żydowskie do swoich celów - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 06.07.2019

Godzina emisji: 19.47

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joachim Brudziński: Polska nie ma żadnych zobowiązań wobec kogokolwiek

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 09:01
- Figa z makiem. Dopóki rządzi PiS, niezależnie od tego, jakie bzdury będzie wygadywał Robert Winnicki, Krzysztof Bosak czy inni narodowcy, ani jedna złotówka nie popłynie do środowisk, którym te pieniądze się nie należą - mówił w Polskim Radiu 24 minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa JUST 447 i roszczenia wobec Polski. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:00
- W notatce, którą ujawnił Stanisław Michalkiewicz, jest coś niepokojącego: "rozumiemy, że macie wybory, ale oczekujemy, że potem coś zrobicie". Ze strony Waszyngtonu jest pewne oczekiwanie. Z drugiej strony mamy stanowcze deklaracje polityków PiS - powiedział w PR24 publicysta Łukasz Warzecha, odnosząc się do kwestii odzyskiwania majątków żydowskich przez organizacje zrzeszające ofiary Holokaustu. Na ten temat w "Debacie poranka" dyskutowali także Tomasz Sakiewicz i Bogumił Łoziński.
rozwiń zwiń