Piotr Falkowski ("Nasz Dziennik"): misje pokojowe ONZ dodają prestiżu

2019-08-14, 20:00

Piotr Falkowski ("Nasz Dziennik"): misje pokojowe ONZ dodają prestiżu
Jacek Czaputowicz podczas posiedzenia RB ONZ. Foto: Fot.: Tymon Markowski/MSZ. Źródło: twitter/MSZ_RP

Tematem "Świata w powiększeniu" była polska prezydencja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz pytanie o rolę ONZ w dzisiejszej globalnej polityce. Gościem audycji był Piotr Falkowski ("Nasz Dziennik"), który odniósł sie m.in. do wystąpienia ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza na posiedzeniu RB ONZ w Nowym Jorku oraz zapowiedzi zaangażowania polskich żołnierzy w misje pokojowe ONZ.

Posłuchaj

14.08.2019 "Świat w powiększeniu". Gość: Piotr Falkowski ("Nasz Dziennik")
+
Dodaj do playlisty

- Od pierwszych dni członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ realizujemy priorytet wzmocnienia prawa międzynarodowego – oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na posiedzeniu RB ONZ w Nowym Jorku. Promowanie i wzmocnienie rządów prawa w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa były przedmiotem wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Obradom przewodniczył Czaputowicz, ponieważ w sierpniu Polska sprawuje prezydencję w RB.

- Skład Rady Bezpieczeństwa w dużej mierze oddaje układ sił w sensie militarnym. Mówi się, że zamiast Francji mogłaby do Rady Bezpieczeństwa wejść Unia Europejska jako całość, albo jako szósty członek stały mogłyby wejść Niemcy. Takie propozycje są zgłaszane, ale mają małą szanse powodzenia - zauważył Piotr Falkowski, który mówił o występującej w RB ONZ polaryzacji. - Można ją zaobserwować w takich kwestiach jak m.in. Iran i Syria. Rosja i Chiny najczęściej głosują razem, a z drugiej strony - Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania - przypomniał Piotr Falkowski.

Prof. Jacka Czaputowicza Polska zapowiedział w Nowym Jorku, że Polska powróci do aktywnej polityki, jeśli chodzi o udział polskich żołnierzy w misjach ONZ. Polscy żołnierze mają wrócić do Libanu. - Misje pokojowe ONZ dodają prestiżu. Dają możliwość pojawienia się w takich regionach świata, gdzie dzieje się dużo ważnych rzeczy. Wtedy wzrasta nasze znaczenie - przekonywał Piotr Falkowski.

W swym wystąpieniu szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że konwencje genewskie zostały ratyfikowane i przyjęte przez niemal wszystkie państwa na świecie. Uzupełniły je trzy dodatkowe protokoły, które - jak zaznaczył - razem odgrywają fundamentalną rolę w ograniczeniu brutalności w konfliktach zbrojnych.

- Od pierwszych dni członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa realizujemy priorytet wzmocnienia prawa międzynarodowego. To zawsze jest dla Polski sprawą szczególnie ważną z powodu naszej trudnej historii, na którą boleśnie wpłynęły skutki tego, że inne państwa nie przestrzegają porozumień międzynarodowych, a także nasze poczucie odpowiedzialności za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedział minister.
Jak akcentował, dla ochrony ofiar wojny niezbędne jest poszanowanie zasad prawa humanitarnego zapisanego w konwencjach.

Podczas wtorkowej debaty w Radzie Bezpieczeństwa przemawiali też m.in. zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. prawnych Miguel de Serpa Soares oraz prezydent Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peter Maurer.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/tb/PAP

------------------------------------

Data emisji: 14.08.2019

Godzina emisji: 19.47

Polecane

Wróć do strony głównej