Dzień Niepodległości Ukrainy. "Zełenski wpisuje się w nastroje społeczne"

2019-08-24, 19:29

Dzień Niepodległości Ukrainy. "Zełenski wpisuje się w nastroje społeczne"
Obchody Dnia Niepodległości w Kijowie. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- To jest nowy styl prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który nie unika bliskiego kontaktu z ludźmi. Tym chce się odróżniać od swojego poprzednika Petro Poroszenki, który stawiał na styl patriotyczno-militarystyczny - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Posłuchaj

24.08.19 Świat w powiększeniu: Dzień Niepodległości Ukrainy
+
Dodaj do playlisty

Kilkanaście tysięcy osób, w tym weterani wojny w Donbasie i bliscy jej ofiar, przeszło w sobotę ulicami Kijowa w Marszu Obrońców Ukrainy, który zwołano w reakcji na decyzję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o rezygnacji z parady wojskowej w Dniu Niepodległości tego kraju. Na czele kolumny kroczyły matki ze zdjęciami zabitych na froncie synów; za nimi jechali na wózkach inwalidzkich i szli opierający się na kulach weterani.  Zełenski już w lipcu oświadczył, że w tym roku w Dniu Niepodległości nie będzie "pompatycznej i drogiej" parady wojskowej, a 300 mln hrywien (ok. 47 mln złotych), które Ukraina na niej zaoszczędzi, zostanie przekazane na nagrody dla żołnierzy.

Prezydent, który został zaprzysiężony na najwyższy urząd w państwie w maju, wziął udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości na centralnym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości. Wraz z małżonką przeszedł aleją Niebiańskiej Sotni, nazwanej na cześć ofiar, które zginęły w walkach z milicją podczas prozachodniej rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 r. W swoim wystąpieniu Zełenski wiele mówił o sprawach, które łączą Ukraińców, nie unikając jednak tematu wojny w Donbasie oraz zaanektowanego przez Rosję w 2014 r. Krymu. Wspomniał także o rewolucji godności.

- Podkreślał też sukcesy sportowe Ukrainy, mówił o wydarzeniach kulturalnych. To jest nowy styl, który bardzo Ukraińcom się podoba. Byli zmęczeni patriotyzmem Poroszenki. Zełenski wpisuje się w nastroje społeczne - tłumaczył Daniel Szeligowski.

Ukraina proklamowała Akt Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Polska uznała niepodległość Ukrainy jako pierwszy kraj na świecie, 2 grudnia 1991 roku.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Świat w powiększeniu" był Bogumił Husejnow.

Data emisji: 24.08

Godzina emisji: 19.46

PR24


Polecane

Wróć do strony głównej