X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Agnieszka Bryc: kosztem Ukrainy Rosja może wrócić do świata zachodniego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 15:49
- Prezydent Rosji Władimir Putin może doprowadzić do tego, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może popełnić błędy w negocjacjach i da się wciągnąć w jakieś obietnice, do których Rosja mogłaby wracać. Kosztem Ukrainy Rosja może wrócić do świata zachodniego - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • 08.12.2019 Dr Agnieszka Bryc o spotkaniu "czwórki normandzkiej"
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: shutterstock.com/Harold Escalona

Rozmówczyni mówiła o rozmowach "czwórki normandzkiej", czyli przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, którzy mają rozmawiać o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie. - Eksperci kijowscy znają dotychczasowe osiągnięcia prezydenta Zełenskiego i mają podstawy do tego, aby się o niego obawiać. Prawdą jest to, że może on nie sprostać stanięciu oko w oko po raz pierwszy z prezydentem Rosji, który jest przy władzy 20 lat. Prezydent Putin może doprowadzić do tego, że prezydent Ukrainy może popełnić jakieś błędy i dać się wciągnąć w jakieś obietnice, do których Rosja mogłaby wracać. Może zgodzić się na niekorzystne dla Ukrainy formaty. Kosztem Ukrainy Rosja może być przywrócona do świata zachodniego - stwierdziła Agnieszka Bryc.

Bonikowska 663
Dr Małgorzata Bonikowska: Europie brakuje integracji w polityce zagranicznej

- O wsparcie dla Ukrainy jest bardzo trudno. Niemcy są w trudnej sytuacji, a USA promują hasło resetu z Rosją. Temat Ukrainy stał się toksyczny w Waszyngtonie, a prezydent Francji chce wznowienia rozmów z Rosją. Jedyną hamulcową jest Angela Merkel, którą Władimir Putin szanuje. Rola przywódców europejskich polega na stworzeniu warunków, aby Rosja i Ukraina mogły porozmawiać w sprzyjających warunkach - dodała.

"W potrzasku"

- Spodziewamy się tego, że jeżeli prezydent Zełenski będzie trzymał się wytycznych swoich doradców, a nie wybije się na niepodległość, to nie dopuści do federalizacji, bo doprowadziłoby to do rozczłonkowania Ukrainy. Do tego Ukrainy nie chcą dopuścić, bo byłaby to ich wielka porażka w stosunku do Rosji. Ukraina będzie chciała też uniknąć sugestii, że prezydent Zełenski da się wciągnąć w rozmowy pakietowe. Doradcy Ukrainy mówią, że nie można doprowadzić do rozmów z separatystami - prognozowała.

Putin shutterstock 1200.jpg
Dariusz Materniak: część zachodnich polityków ma naiwne podejście do Rosji

Jej zdaniem "Rosjanie grają tym, że prezydent Zełenski chce udowodnić, że jest właściwą osobą na właściwym stanowisku i chce zrealizować swoją obietnicę o przyczynieniu się do pokoju na wschodzie Ukrainy. Rosja ma świadomość, że prezydent Ukrainy jest w potrzasku i ma bardzo ograniczone pole manewru. Mam nadzieję, że będzie kontrolowany przez swojego ministra spraw zagranicznych i nie popełni żadnej pomyłki".

- Dla Władimira Putina rozmowy w Paryżu mają być powrotem na Zachód. Wystarczą mu drobne elementy, które potwierdzają dobrą wolę w Rosji. Wiemy, że ustępstwa Rosjan są niewielkie, ale z ich perspektywy to dowody, że chcą pokoju na Ukrainie - podsumowała.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Bogumił Husejnow

Data emisji: 08.12.2019

Godzina emisji: 19:46

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Ukraina powinna obawiać się agresji ze strony Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 17:30
Były burmistrz okupowanej przez bojówkarzy Gorłówki w Donbasie okazał się ukraińskim szpiegiem. Eduard Matiucha przez pięć lat przekazywał ukraińskiemu wywiadowi wojskowemu informacje na temat prorosyjskich separatystów i ich rosyjskich protektorów. Według niego - Ukrainie ze strony Rosji wciąż grozi agresja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Ukrainy: chcemy ruxitu - wycofania się Rosji z naszego terytorium

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:48
- Ukraina chciałaby, aby głównym wynikiem spotkania przywódców czwórki normandzkiej - Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji - był ruxit, czyli wycofanie rosyjskich wojsk z ukraińskiego terytorium - oświadczył szef MSZ Ukrainy Wadym Prystajko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dojdzie do spotkania Putina z Zełenskim. Znamy miejsce rozmów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 13:30
- Prezydent Rosji Władimir Putin planuje odrębne spotkania z przywódcami czwórki normandzkiej, w tym z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas szczytu tego gremium 9 grudnia w Paryżu - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
rozwiń zwiń