Postępowanie KE przeciw Polsce. Waszczykowski: spór ideologiczny, nie prawny

- Instytucje europejskie nie mogą formalnie zajmować się kwestią reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. (…) Jednak zdaniem lewicowo-liberalnych polityków europejskich konserwatywne partie hołdujące pewnym standardom i wartościom tradycyjnym, jak Prawo i Sprawiedliwość, nie powinny istnieć - powiedział Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.

2020-04-30, 20:45

Postępowanie KE przeciw Polsce. Waszczykowski: spór ideologiczny, nie prawny
Witold Waszczykowski . Foto: PR24/AK

Posłuchaj

Witold Waszczykowski o stosunku unijnych instytucji wobec Polski, rywalizacji chińsko-amerykańskiej i o tym, jak może wyglądać świat po pandemii koronawirusa ("Świat w powiększeniu")
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa w związku ze znowelizowaną ustawą o sądownictwie, która weszła w życie w lutym. Rząd ma teraz dwa miesiące na odpowiedź i ustosunkowanie się do zarzutów.

Ideologia, nie prawo

Powiązany Artykuł

Wroblewski Artur 1200.jpg
Wróblewski: polski rząd nie powinien ulegać naciskom unijnych instytucji

Po kilkumiesięcznej analizie przeprowadzonej przez prawników Komisja Europejska uznała, że znowelizowana ustawa narusza niezależność sędziowską i jest niezgodna z unijnym prawem. Według Komisji istnieje ryzyko, że te zapisy mogą być użyte do politycznej kontroli orzeczeń sądowych. Komisja uważa też, że nowa ustawa uniemożliwia polskim sądom kierowanie pytań prejudycjalnych do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

- To kwestia ideologii, a nie sporu prawnego. Normy i standardy dotyczące wymiaru sprawiedliwości i praworządności nie są wpisane w traktaty, ani w żadne inne prawnie wiążące dokumenty europejskie. W związku z tym instytucje europejskie nie mogą formalnie się tym zajmować - podkreślił Witold Waszczykowski.

"Cierń w oku lewicowo-liberalnych polityków"

Powiązany Artykuł

ziobro1200.jpg
Zbigniew Ziobro: polska konstytucja była, jest i będzie ponad prawem Traktatów UE

Dodał, że stosunek unijnych instytucji wobec Polski spowodowany jest tym, że jak to określił obecny europoseł, zdaniem lewicowo-liberalnych polityków europejskich konserwatywne partie hołdujące pewnym standardom i wartościom tradycyjnym, jak PiS, nie powinny istnieć.

REKLAMA

- Jednak przetrwały, zdobyły władzę i dobrze sobie z nią radzą. Ugrupowanie, które reprezentuję, ma duże wsparcie w polskim społeczeństwie i to jest cierń w oku lewicowo-liberalnych polityków uważających, że z dyskursu publicznego należy wypchnąć partie prawicowe - stwierdził.

Do tej pory polskie władze odrzucały zastrzeżenia Brukseli. Mówiły też, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to wyłączne kompetencje ​państw członkowskich.

***

Audycja: Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych
Data emisji: 30.04.2020
Godzina emisji: 19.35

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej