X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Diabelski dylemat". Prof. Lewicki o walce USA z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 20:55
- Zamykać społeczeństwo, gospodarkę żeby zmniejszyć liczbę zgonów, czy postępować odwrotnie, a wtedy może się okazać, że gospodarka będzie w na tyle w złym stanie, że pośrednimi ofiarami pandemii będzie znacznie więcej obywateli, których nie będzie stać nawet na najniższy poziom życia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista.
Audio
  • 23.05.2020 prof. Zbigniew Lewicki (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
Samochody firmy Hertz, która złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem. 22.05.2020 Dodger Stadium, Los Angeles, Kalifornia, USA.
Samochody firmy Hertz, która złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem. 22.05.2020 Dodger Stadium, Los Angeles, Kalifornia, USA. Foto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Prezydent Donald Trump zapewnił, że w USA nie będzie powrotu do surowych ograniczeń w przypadku drugiej fali koronawirusa. "Będziemy gasić ogień, ale nie zamkniemy kraju" - powiedział w czwartek Trump podczas wizyty w zakładach Forda w stanie Michigan.

usa 1200.jpg
Amerykański rynek pracy w fatalnej kondycji. Ponad 2 miliony nowych bezrobotnych

Prof. Zbigniew Lewicki przypominał, że skala skutków pandemii zaskoczyła Stany Zjednoczone. - W ciągu ostatnich dziewięciu tygodni 40 mln amerykanów straciło pracę i to w momencie, w którym wydawało się, że kwestia bezrobocia jest w USA opanowana. Przed wybuchem pandemii poziom bezrobocia był historycznie niski. Nagle wszystko się zmieniło, ta wspaniale rozwijająca się gospodarka doznał wstrząsu, który porównuje się z wielkim kryzysem 1929 r. - stwierdził amerykanista. 

"Diabelski dylemat"

- To diabelski dylemat. Tu nie ma dobrego rozwiązania, wybieramy między możliwościami, z których żadna nie jest w najmniejszej mierze atrakcyjna - komentował profesor dyskusje, czy w sytuacji pandemii ważniejsza jest ochrona zdrowa obywateli, czy też ekonomicznych podstaw ich życia.

"Rzecz się sprowadzi do przedsiębiorców"

- Rząd amerykański musi podejmować  podejmuje najrozmaitsze działania naprawcze. Pomoc, którą przeznaczył na pomoc dla potrzebujących, ludzi którzy stracili pracę firm jest przeogromna, mówimy o bilionach dolarów, to liczby niewyobrażalne dla każdego państwa europejskiego. Tak naprawdę rzecz się sprowadzi do przedsiębiorców. Stany Zjednoczone wielokrotnie w swojej historii pokazały, że to jest ten segment gospodarki, który najlepiej sobie radzi, najszybciej się odbudowuje i ma największą inicjatywę. Wszyscy liczą na to, że i tym razem tak się stanie - dodał gość audycji.

Trump ponownie wezwał gubernatorów, by w swych stanach zaczęli odchodzić od obecnych restrykcji. Zdaniem prezydenta takie działania są konieczne, aby ożywić pogrążoną w kryzysie amerykańską gospodarkę.

Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w USA wyniosła ponad 96 tys. - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Mateusz Piotrowski: konflikt USA i Chin wykracza poza wojnę gospodarczą

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mateusz Drozda

Goście: prof. Zbigniew Lewicki

Data emisji: 23.05.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bloomberg chwali polską gospodarkę. "Najbardziej odporna na kryzys w UE"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 13:05
Polska gospodarka postrzegana jest jako najbardziej odporna na kryzys związany z pandemią w Unii Europejskiej - pisze portal Bloomberg. Cytuje też prezesa PFR Pawła Borysa, który mówi, że Polska największy spadek ma już za sobą, a gospodarka zaczyna wychodzić z kryzysu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szansa na współpracę państw czy bezpardonowa walka o interesy? Eksperci o gospodarce w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 13:00
- Czas kryzysu szybko pokaże antagonizmy między państwami, bezwzględną walkę o własne interesy, ostrą konkurencję na świecie i w Europie - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24, dr Artur Bartoszewicz z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń