more_horiz

Ameryka Łacińska nowym centrum pandemii koronawirusa. "Już ponad milion przypadków"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 20:21
- W całej Ameryce Łacińskiej mamy ponad milion przypadków zakażeń, z czego połowa przypada na Brazylię, która znalazła się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zakażonych - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego. Łagodzenie obostrzeń we Włoszech komentowała Urszula Rzepczak, korespondentka Polsat News.
Audio
  • 03.06.2020 (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
Pacjent w szpitalu w Manaus, Brazylia 02.06.2020
Pacjent w szpitalu w Manaus, Brazylia 02.06.2020Foto: PAP/EPA/RAPHAEL ALVES

W Brazylii odnotowano najwyższą do tej pory dzienną liczbę zgonów z powodu COVID-19 - ponad 1200. Zaledwie w ciągu 24 godzin w kraju zarejestrowano niemal 30 tysięcy nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa.

brazylia 1200 pap (2).jpg
COVID-19 na świecie. Pogarsza się sytuacja w Ameryce, w Europie liczba zakażeń spada

Milion przypadków zakażeń w Ameryce Łacińskiej

Od początku trwania pandemii w tym największym i najbardziej zaludnionym kraju na kontynencie południowoamerykańskim zmarło już ponad 31 tysięcy osób i zarejestrowano ponad 555 tysięcy zakażonych. - Liczby zakażeń i przypadków śmiertelnych są zatrważające, pokazują skalę zagrożenia i szybkość rozprzestrzeniania się pandemii. To są oficjalnie potwierdzone przypadki, naukowcy są zgodni, że faktyczna liczb zakażeń może być wielokrotnie wyższa. Do statystyk nie wlicza się bowiem np. wielu zgonów z ubogich dzielnic - mówiła dr Joanna Gocłowska-Bolek.

Włochy znoszą ograniczenia

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział, że dzisiejsze zniesienie niemal wszystkich ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, to efekt dyscypliny i poświęcenia Włochów. Na konferencji prasowej szef rządu mówił o sytuacji epidemicznej.

- Włochy otworzyły swoje granice jako jeden z pierwszych krajów, dając dobry przykład. Kilka pierwszych dni zniesienia ograniczeń w przemieszczaniu się będzie testem dla wszystkich - komentowała Urszula Rzepczak.

Włochy są gotowe na przyjęcie turystów - oświadczył w środę szef MSZ Luigi Di Maio. Zapewnienie to złożył w dniu otwarcia granic regionów kraju i zniesienia obowiązku kwarantanny dla obywateli państw europejskich przybywających do Włoch.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Urszula Rzepczak, dr Joanna Gocłowska-Bolek

Data emisji: 03.06.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24/PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także