"Ich skuteczność bywa kwestionowana". Grzywaczewski o sankcjach UE wobec Białorusi
- Komentatorzy są podzieleni, czy rzeczywiście takie sankcje przynoszą efekt? To pytanie dotyczy nie tylko Białorusi, ale również Rosji. Bo z jednej strony jest oczekiwanie ze strony opinii publicznej i też ze strony części europejskiego i amerykańskiego establishmentu, że podejmie się pewne działania, że coś się zrobi, a z drugiej strony wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie ma możliwości realnego, siłowego oddziaływania na te reżimy - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, pisarz, dziennikarz, autor filmów dokumentalnych.
2021-06-22, 21:06
Unijni ministrowie spraw zagranicznych zatwierdzili czwarty pakiet sankcji wobec reżimu w Mińsku za brutalne represje wobec własnych obywateli, a także za porwanie pod koniec maja samolotu lecącego z Aten do Wilna. 78 funkcjonariuszy będzie miało zakaz wjazdu do Unii, a ich majątki w Europie zostaną zamrożone. Na czarną listę z zablokowanymi aktywami ma być wpisanych także 8 firm. Poza tym Unia Europejska postanowiła też nałożyć na Białoruś sankcje gospodarcze.
Powiązany Artykuł
Ambasador Rosji w Mińsku zapowiada wspieranie Białorusi w warunkach sankcji
- Te sankcje wywołały entuzjastyczne komentarze ze strony analityków, publicystów, ale też i polityków. Myślę, przede wszystkim z tego względu, że wcześniej Unia Europejska wykazywała się obezwładniającym brakiem jakiejkolwiek reakcji na działania Łukaszenkowego reżimu. A obecne działania cieszą w tym znaczeniu, że coś się zaczyna dziać. Zwrotnym momentem było porwanie przez władze Białorusi samolotu linii Ryanair i aresztowanie Ramana Pratasiewicza. Mamy krok do przodu - wreszcie Unia Europejska podejmuje jakieś działania - podkreślił Tomasz Grzywaczewski.
Jak zauważył dziennikarz, pewnego rodzaju salomonowym wyjściem wydaje się stosowanie sankcji. - Natomiast ich skuteczność bywa kwestionowana. Mówi się, że chociażby Rosja, mimo pogarszania się sytuacji materialnej cały czas jest w stanie prowadzić bardzo skuteczną politykę zagraniczną i podejmować agresywne działania wobec swoich sąsiadów - dodał.
Posłuchaj
- W mojej ocenie istotne jest to, żeby rzeczywiście takie sankcje uderzały potencjalnie w oligarchów, a zatem w te osoby z najbliższego otoczenia zarówno prezydenta Łukaszenki, jak i Putina, bo to wywiera pewną presję na tę władzę. Jeżeli "dwór" jest niezadowolony, to "car" może czuć się zaniepokojony. Natomiast w przypadku Białorusi to jest o tyle mniej skuteczne, że jednak, niestety, większość białoruskich oligarchów w dużej mierze już wcześniej była zamknięta na Białorusi. Ich związki ze światem zachodnim były mniejsze niż ma to miejsce w przypadku oligarchów rosyjskich - podsumował gość audycji.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Tomasz Grzywaczewski (pisarz, dziennikarz, autor filmów dokumentalnych)
Data emisji: 22.06.2021
Godz. emisji: 19.33
kmp
REKLAMA
REKLAMA