X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jest postęp w porównaniu z rządami pierwszych talibów". Prof. Modzrzejewska-Leśniewska o sytuacji kobiet w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 20:45
- Kobiety stanowią w Afganistanie połowę społeczeństwa i talibom nie będzie łatwo z nich zrezygnować - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk z SGH prof. Joanna Modzrzejewska-Leśniewska. 
Audio
  • Prof. Joanna Modzrzejewska-Leśniewska o sytuacji kobiet w Afganistanie (Świat w powiększeniu)
Podczas pierwszego rządu talibów w Afganistanie kobiety musiały nosić burki, które zakrywają całe ciało, w tym twarz
Podczas pierwszego rządu talibów w Afganistanie kobiety musiały nosić burki, które zakrywają całe ciało, w tym twarzFoto: PAP/EPA

Po przejęciu kontroli nad Afganistanem talibowie zapowiedzieli bardziej umiarkowaną formę rządów niż wtedy, gdy rządzili krajem w latach 1996-2001. Jednak wielu obawia się cofnięcia praw zdobytych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Protestujące na początku września w Kabulu kobiety domagały się dostępu do edukacji, prawa powrotu do pracy i udziału w rządzeniu krajem.

pap 1200.jpg
"Nie boimy się, jesteśmy zjednoczone". Demonstracja w obronie praw kobiet w Afganistanie

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że obecni przywódcy talibów różnią się jednak od swoich poprzedników. - Jest duży postęp w porównaniu z rządami pierwszych talibów, którzy dla kobiet przewidywali tylko kilka lat szkoły koranicznej. Talibowie zapewniają, że kobiety będą miały możliwość kształcenia się. Inną kwestią jest, czy zostanie to zrealizowane, czy nie jest to pod publiczkę? Jest to jednak coś innego niż 20 lat temu. Tym bardziej że kobiety stanowią w Afganistanie połowę społeczeństwa i nie będzie łatwo z nich zrezygnować. Talibowie mogą też wzorować się na innych krajach muzułmańskich, gdzie kobiety się kształcą np. w Arabii Saudyjskiej. Potrzebują też kobiet jako lekarek i pielęgniarek - tłumaczyła prof. Joanna Modzrzejewska-Leśniewska. 

Jej zdaniem ewentualne kolejne protesty będą ograniczone do miast, gdzie kobiety najwięcej skorzystały na zmianach i najmocniej mogą odczuć nowe rządy. - Z drugiej strony słyszy się, że sporo z nich jednak wyjechało z Afganistanu. To jest ta strata społeczna, chodzi bowiem o kobiety wykształcone - podsumowała historyk.

Posłuchaj
24:27 PR24 2021_09_14-19-33-24.mp3 Prof. Joanna Modzrzejewska-Leśniewska o sytuacji kobiet w Afganistanie (Świat w powiększeniu)

Podczas pierwszego rządu talibów w Afganistanie w latach 1996-2001 zdecydowana większość kobiet i dziewcząt była pozbawiona możliwości pracy i edukacji. W przestrzeni publicznej kobiety mogły przebywać tylko w towarzystwie męskiego krewnego, musiały też nosić burki, które zakrywają całe ciało, w tym twarz. 

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Joanna Modzrzejewska-Leśniewska (historyk, SGH)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 19.33

PR24

Czytaj także

Talibowie oskarżeni o zabójstwo ciężarnej policjantki. "Zabili matkę nożem na naszych oczach"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 10:55
W Afganistanie talibscy bojownicy zabili policjantkę w ósmym miesiącu ciąży na oczach jej rodziny - przekazał stacji CNN syn zabitej. Do zabójstwa Negar Masumi miało dojść w weekend w mieście Czakczaran, stolicy prowincji Ghor w środkowym Afganistanie. Talibowie twierdzą, że nie mają nic wspólnego ze zbrodnią.
rozwiń zwiń