more_horiz

"Polska musi się zbroić, pachnie kolejną Jałtą". Patryk Jaki o zmianach geopolitycznych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 20:40
- Polska jest w trudnej sytuacji geopolitycznej. USA chcą przeciągać Rosję na swoją stronę - przeciwko Chinom. Rosja - jeśli to się uda - będzie chciała za to jakiejś zapłaty. Jakiej? Przypomnijmy sobie historię. Polska musi się zbroić i budować koalicję państw, które nie godzą się na nową Jałtę - podkreślił w Polskim Radiu 24 europoseł Patryk Jaki.
Patryk Jaki
Patryk JakiFoto: PR24/MR

Podczas ostatnich rozmów pomiędzy dwoma mocarstwami - USA i Rosją - ta druga zaproponowała m.in., by zatrzymać proces poszerzania NATO na wschód, a w regionie Europy Środkowej ustanowić "strefę buforową" między Sojuszem a Rosją.

- To jest moment kryzysowy. Składa się na niego wiele rzeczy. W geopolityce kończy się okres pauzy. Prędzej czy później czeka nas nowe rozdanie sił i zasobów na świecie. Dużym zadaniem dla polskich elit jest to, żeby w tym nowym rozdaniu Polska była silniejsza, a nie słabsza - podkreślił w Polskim Radiu 24 Patryk Jaki. 

"To dobra okazja dla Putina"

Wskazał też na główne - jego zdaniem - przyczyny nowej sytuacji geopolitycznej. - Kiedy Stany Zjednoczone prowadziły bezproduktywne wojny w Iraku i Afganistanie i pompowały tam ogromne ilości pieniędzy, które poszły na marne, Chiny po cichu rosły. Rosły zarówno w gospodarce tradycyjnej, w przemyśle, jak i gospodarce innowacyjnej. I zaczęły wyprzedzać w tych sprawach Stany Zjednoczone - argumentował europoseł. 

Według polityka "Stany Zjednoczone to zrozumiały". - Niektórzy twierdzą, że Trump za późno rozpoczął wojnę handlową z Chinami. Elity USA zdecydowały, żeby przeciwstawić się rosnącej chińskiej sile: że muszą się skoncentrować na Chinach, na terenie Pacyfiku. I w związku z tym będzie ich mniej w Europie. A jak będzie ich mniej w Europie, to jest to dobra okazja dla Putina - stwierdził gość PR24.

W jego opinii "Putin wyczuwa, że szykuje się zmiana w geopolityce, że będzie nowy podział politycznych zasobów na świecie". - Putin chce wziąć w tym ofensywny udział - powiedział Patryk Jaki.

"Polska jest w trudniej sytuacji geopolitycznej"

Zaznaczył również, że "Polska musi rozbudowywać swoją armię i zdolności bojowe". - Zaczęliśmy już to robić decyzją wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Mamy do czynienia z doktryną Putina, która jako żywo przypomina doktrynę Breżniewa. To, co on proponuje USA, pachnie kolejną Jałtą - podkreślił eurodeputowany.

- Polska jest w trudnej sytuacji geopolitycznej. USA chcą przeciągać Rosję na swoją stronę - przeciwko Chinom. Rosja - jeśli to się uda - będzie chciała za to jakiejś zapłaty. Jakiej? Przypomnijmy sobie historię. Polska musi się zbroić i budować koalicję państw, które nie godzą się na nową Jałtę - podsumował. 

oprac. Robert Bartosewicz 


Posłuchaj
25:02 PR24 2021_12_21-19-33-39.mp3 Patryk Jaki o nowej sytuacji geopolitycznej (Świat w powiększeniu) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Patryk Jaki (eurodeputowany, Solidarna Polska) 
Data emisji: 21.12.2021
Godzina emisji: 19.33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem