Propozycja KE dot. gazu i atomu. Marcin Roszkowski: wzięła się stąd, że UE nie nadąża z przestawianiem się na źródła odnawialne

2022-01-05, 20:49

Propozycja KE dot. gazu i atomu. Marcin Roszkowski: wzięła się stąd, że UE nie nadąża z przestawianiem się na źródła odnawialne
Marcin Roszkowski. Foto: PR24/JW

- Dopuszczenie do taksonomii, czyli finansowania w ramach wspólnego rynku źródeł gazowych i atomowych, jest ważną deklaracją. Problem jest taki, iż ambitne projekty polityk energetyczno-klimatycznych w Unii Europejskiej są tak radykalne, że gospodarka unijna nie nadąża z przystosowaniem się - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski. 

31 grudnia szefowie gabinetów unijnych komisarzy uzgodnili projekt dotyczący tzw. taksonomii. KE zaproponowała w nim zaklasyfikowanie energii nuklearnej oraz gazu ziemnego jako "zielonych" źródeł energii. Taka klasyfikacja oznacza, że inwestycje w te źródła będą mogły pozyskać środki unijne i na rynkach finansowych. Stały Przedstawiciel RP przy UE, Andrzej Sadoś, powiedział, że "projekt Komisji Europejskiej w sprawie tzw. taksonomii jest niezwykle korzystny dla Polski".

"Ważna deklaracja"

Marcin Roszkowski wyjaśnił, czym jest taksonomia. - Taksonomia jest połączeniem polityki klimatycznej z instytucjami finansowymi, które oceniają dany sektor, daną technologię, daną inwestycję na podstawie oddziaływania na środowisko pod kątem zgodności z polityką Unii Europejskiej - powiedział.

Zaznaczył, że "dopuszczenie do taksonomii, czyli do finansowania w ramach rynku wspólnego źródeł gazowych i atomowych, jest ważną deklaracją". - Problem jest taki, że ambitne projekty polityk energetyczno-klimatycznych w Unii Europejskiej są tak radykalne, że gospodarka unijna nie nadąża z przystosowaniem się. Stąd też włączenie nowych technologii, które przez lata były penalizowane, niechciane w micie europejskim - wskazał prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Gość PR24 zaznaczył również, że obecnie "na rynku mamy naprawdę duży kryzys". - On jest spowodowany w stopniu niedominującym przez ceny uprawnień do emisji CO2, które sięgają 90 euro. Do tego dokładają się ceny gazu. Trzecim elementem są wyłączenia i niedobór podaży energii elektrycznej - wyliczał Marcin Roszkowski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj

Marcin Roszkowski o propozycji Komisji Europejskiej ws. gazu i atomu ("Świat w powiększeniu") 27:03
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego)
Data emisji: 05.01.2022
Godzina emisji: 19.33

PR24/nt

Polecane

Wróć do strony głównej