Prof. Bogdan Góralczyk: Chiny z niepokojem patrzą na działania Rosji wobec Ukrainy
Przez lata Rosja, potem Związek Sowiecki, były wielkim bratem dla Chin. Teraz jest dokładnie odwrotnie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Góralczyk, b. ambasador Polski w krajach azjatyckich, autor książek o Chinach. Jak stwierdził, Chiny z niepokojem patrzą na działania Rosji wobec Ukrainy.
2022-01-26, 21:31
Przed kilkoma dniami pojawiła się informacja podana przez agencję Bloomberg, że chiński przywódca Xi Jinping wezwał Władimira Putina, aby ten wstrzymał się z agresją na Ukrainę do zakończenia igrzysk w Pekinie. Chiny natychmiast tę informację zdementowały, jednak doniesienie to wzbudziło zainteresowanie związkiem między konfliktem ukraińsko-rosyjskim a polityką Chin. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Bogdan Góralczyk.
Chiny a konflikt rosyjsko-ukraiński
Gość PR24 stwierdził, że Chiny na działania Rosji wobec Ukrainy patrzą z pewnym niepokojem, bowiem obawa, co do rosyjskiej agresji na Ukrainę jest realna. Jego zdaniem do niedawna Chiny działały zgodnie ze starą swoją filozofią, że "lepiej siedzieć na górze i obserwować walczące tygrysy", jednak ostatecznie doszło do rozmowy telefonicznej Władimira Putina i Xi Jinpinga.
- Czy ta prośba [o wstrzymanie agresji Rosji na Ukrainę - red.] była, czy jej nie było, to zobaczymy. Wiadomo, że Władimir Putin potwierdził - to jest pewne - że będzie na uroczystości otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Tylko pytanie, czy to będą igrzyska zimowe, czy zimnowojenne, bo coraz bardziej na to wygląda - mówił prof. Bogdan Góralczyk. Dodał, że przy okazji poprzednich igrzysk w Chinach - letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku - Władimir Putin załatwiał "swoje interesy".
Relacje Chin i Rosji
Gość audycji stwierdził, że relacje Chin i Rosji są bardzo poważne, choćby dlatego, że granica między tymi państwami jest bardzo długa. Jego zdaniem jeszcze od czasów traktatu z Nerczyńska z 1689 roku "Rosja, potem Związek Sowiecki, była wielkim bratem dla Chin". - Teraz jest dokładnie odwrotnie i Chiny coraz bardziej od Rosji odstają, a Rosja coraz bardziej zamienia się w dostawcę surowców energetycznych, zaplecze surowcowe dla Chin - wyjaśnił.
REKLAMA
- Myślę, że jak długo na Kremlu jest Władimir Władimirowicz Putin, to sytuacja nie ulegnie zmianie. Putin robi swoje porządki poprzednio na Białorusi, teraz na Ukrainie (...). Chiny natomiast coraz bardziej mówią o swoich interesach i głównie coraz częściej powtarzają jedno słowo: Tajwan - dodał prof. Góralczyk.
- Szef NATO poinformował o odrzuceniu żądań wycofania wojsk z Europy Środkowej. Zwiększono stan gotowości sił Sojuszu
- Sejm debatuje nad uchwałą ws. Ukrainy. Chodzi m.in. o wezwanie NATO i UE do jej wsparcia
W dalszej części audycji prof. Bogdan Góralczyk mówił także o polityce wewnętrznej Chin i pozycji ich obecnego przywódcy Xi Jinpinga.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
Zobacz także: "Mam nadzieję, że kryzys zostanie zażegnany". Paweł Szrot o sytuacji na wschodzie Ukrainy
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Bogdan Góralczyk (były ambasador w krajach azjatyckich, autor książek o Chinach, w tym najnowszej: "Nowy Długi Marsz. Chiny ery Xi Jinpinga")
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 19.33
PR24/jmo
REKLAMA