more_horiz

Prof. Maciej Münnich o polityce USA ws. działań Rosji: szukają możliwości dostarczania gazu do Europy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 21:05
- Amerykanie ewidentnie intensywnie szukają możliwości dostarczania gazu do Europy w przypadku gdyby doszło do inwazji na Ukrainę i sankcji na Rosję - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Münnich, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Amerykanie szukają źródeł energii dla Europy
Amerykanie szukają źródeł energii dla EuropyFoto: Shutterstock/Kingtony

Działania Rosji oraz rosnące ceny energii podnoszą znaczenie regionu bliskowschodniego w światowej polityce. Amerykanie rozmawiają z krajami Zatoki Perskiej o dodatkowych dostawach gazu do Europy w wypadku wojny na Ukrainie. Przyspieszyły również negocjacje z Iranem - powrót Iranu na światowe rynki energii mógłby pomóc w stabilizacji cen paliw.

Źródła energii

Prof. Maciej Münnich zwrócił uwagę, że ewentualne sankcje na Rosję odczuje Europa która w dużej mierze korzysta z gazu rosyjskiego. Z tego powodu Amerykanie szukają nowych źródeł energii. - Amerykanie ewidentnie intensywnie szukają możliwości dostarczania gazu do Europy w przypadku gdyby doszło do inwazji na Ukrainę i sankcji na Rosję. Dla Europy to bolesna perspektywa, bo dużo ponad 40 proc. gazu, który zużywamy, płynie z Rosji - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że sytuacja największej gospodarki w Europie i innych krajów jest bardzo zła, a mimo to nie robią one wystarczająco dużo, aby zapobiec problemom. - Bez dostaw z zewnątrz Europa w zimie ma bardzo poważny problem. Tym bardziej, że nie ma zapasów, szczególnie w Niemczech ponieważ sprzedali oni je Gazpromowi a ten ich przezornie nie uzupełnił. Są w ten sposób Niemcy są wystawieni na szantaż energetyczny - powiedział.

- Amerykanie szukają tych źródeł. Ciekawe, że nie robi tego nikt w Europie. To dużo pokazuje jeżeli chodzi o sprawność polityki zagranicznej Unii Europejskiej - dodał.

Podczas audycji "Świat w powiększeniu" połączyliśmy się także z Markiem Wałkuskim - korespondentem Polskiego Radia w USA, który relacjonował spotkania liderów państw Europu i USA dot. sytuacji związanej z działaniami Rosji.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
24:32 PR24 2022_02_11-19-34-01.mp3 Prof. Maciej Münnich o działaniach USA (Świat w powiększeniu)

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Maciej Münnich (KUL, ekspert ds. Bliskiego Wschodu)
Data emisji: 11.02.2022
Godzina emisji: 19.33

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem