more_horiz

Czy z powodu wojny na Ukrainie w niektórych państwach zabraknie żywności? Prof. Gąsowski wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 20:24
- Wojna na Ukrainie może mieć olbrzymie znaczenie, ponieważ w przypadku wielu krajów Afryki Północnej, na przykład Egiptu i Libii, aż prawie 50 proc. importu zbóż pochodzi bądź z Ukrainy, bądź z Rosji. Przerwanie tych dostaw może mieć niebagatelne konsekwencje, również o charakterze politycznym - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gąsowski, ekonomista i specjalista od spraw afrykańskich.
Wojna na Ukrainie spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw
Wojna na Ukrainie spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw Foto: Pixabay

Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała firma Kayrros specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw. Konflikt zbrojny spowodował też przerwanie niektórych łańcuchów dostaw

- Ukraina i Rosja są znaczącymi eksporterami produktów rolniczych. Przykładowo: z Ukrainy pochodzi 9 proc. całego światowego eksportu pszenicy, z Rosji - aż 14 procent. Ukraina sama dostarcza aż 16 proc. całego eksportu kukurydzy, a oleju słonecznikowego - prawie 50 proc. Olej ten jest bardzo istotnym elementem diety krajów południa: od Afryki Północnej począwszy, na Indiach czy Chinach skończywszy - powiedział prof. Andrzej Gąsowski.

"Wojna może mieć olbrzymie znaczenie"

Jego zdaniem "wojna na Ukrainie może mieć olbrzymie znaczenie, ponieważ w przypadku wielu krajów Afryki Północnej, na przykład Egiptu i Libii, aż prawie 50 proc. importu zbóż pochodzi bądź z Ukrainy, bądź z Rosji". - Przerwanie tych dostaw może mieć niebagatelne konsekwencje, również o charakterze politycznym - zaznaczył ekspert.

Wskazał też, że "kolejnym istotnym elementem jest wzrost cen ropy i gazu". - Bezpośrednio przekłada się to na ceny nawozów sztucznych, szczególnie nawozów azotowych, które obecnie są produkowane syntetycznie - podkreślił.

- Po raz pierwszy w dziejach ludzkości - w XXI wieku - mamy do czynienia z tak olbrzymią eksplozją liczby ludności. Jak przewidują światowe instytucje, z obecnych około 8 mld ludności, do roku 2050 ta liczba może wzrosnąć do 9 lub 10 mld - podsumował prof. Andrzej Gąsowski.

Czytaj także: 

 Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:35 _PR24_AAC 2022_05_18-19-33-09.mp3 Prof. Andrzej Gąsowski o kryzysie żywnościowym (Świat w powiększeniu) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: prof. Andrzej Gąsowski (ekonomista, specjalista od spraw afrykańskich)

Data emisji: 18.05.2022

Godzina: 19.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem