more_horiz

"Ulice amerykańskie staną się terenem niemal wojny domowej". Legutko o unieważnieniu wyroku Roe vs Wade

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 20:11
- Teraz, po unieważnieniu, trzeba czekać na reakcje sił postępu, które myślę, że będą bardzo gwałtowne. Ulice amerykańskie staną się terenem niemal wojny domowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS.
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard LegutkoFoto: PR24

Amerykański Sąd Najwyższy unieważnił wyrok Roe versus Wade z 1973 roku, gwarantujący prawo do przerwania ciąży. W wyniku tej decyzji kwestie legalności aborcji będzie regulować prawo poszczególnych stanów. W wielu z nich zaczną obowiązywać daleko idące restrykcje.

"Donald Trump mianował konserwatywnych sędziów"

Na antenie Polskiego Radia 24 do decyzji amerykańskiego Sądu odniósł się prof. Ryszard Legutko. Jak wskazał, unieważnienie wyroku "wynikło z tego, że Donald Trump wygrał poprzednie wybory i mianował konserwatywnych sędziów w Sądzie Najwyższym". - W związku z tym obalono to orzeczenie - zaznaczył.

- Wszyscy o tym wiedzieli, że orzeczenie Roe versus Wade było skandaliczne z prawnego punktu widzenia - podkreślił. - Prawo do aborcji zostało wywiedzione z prawa do prywatności. Nie ma czegoś takiego jak prawo do prywatności w amerykańskiej Konstytucji i nigdy nie było - wyjaśnił. Dodał, że "wymyślono to, że tak powiem, od czapy i na tym zbudowano tę argumentację".

Zaznaczył, że "teraz trzeba czekać oczywiście na reakcje sił postępu, które myślę, że będą bardzo gwałtowne". - Ulice amerykańskie staną się terenem niemal wojny domowej - ocenił.


Więcej w zapisie audycji.

Posłuchaj
26:01 Świat w powiększeniu (1).mp3 Ryszard Legutko: ulice amerykańskie staną się terenem niemal wojny domowej (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gośćprof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS

Data emisji: 24.06.2022

Godzina emisji: 19.33


jb

Zobacz także

Zobacz także