more_horiz

7 lat od aneksji Krymu. Dr Bryc: dla Rosjan ta sprawa jest już zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 20:15
- Rosjanie od samego początku przyjęli stanowisko, że są w stanie rozmawiać w sprawie Donbasu. Podkreślali, że nie są stroną aktywnie biorącą udział w wojnie, ale mogą wystąpić jako pośrednik. Natomiast bardzo jasno przekazali sygnał, że Krym jest sprawą zamkniętą - powiedziała o polityce Rosji względem terytoriów Ukrainy dr Agnieszka Bryc, politolog.
Zielone ludziki na Krymie
"Zielone ludziki" na KrymieFoto: Shutterstock.com/ photo.ua

"Aneksja Półwyspu Krymskiego to pogwałcenie prawa międzynarodowego oraz zagrożenie dla stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie" - pisze w komunikacie polski MSZ. Kilka dni temu minęło siedem lat od referendum wśród mieszkańców półwyspu, którego wynik stał się pretekstem do wkroczenia na Krym rosyjskich wojsk okupacyjnych i przejęcia półwyspu od Ukrainy.

putin 1200.jpg
"Nieważny z mocy prawa". MSZ Ukrainy komentuje dekret Putina ws. Krymu

"Wymiana obelg"

Dr Agnieszka Bryc skomentowała wymianę zdań pomiędzy prezydentem USA, który skrytykował anektowanie przez Rosji terenów należących do Ukrainy a Władimirem Putinem, który odrzucał te oskarżenia. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w tej postawie nie chodzi o Donbas a przede wszystkim o Krym, który Rosjanie traktują jako swój. - Krym został anektowany w 2014 roku i to, co się teraz dzieje czyli wymiana obelg między prezydentami USA i Rosji ma z nim dużo wspólnego. Trzeba podkreślić, że administracja Bidena jest tą, która znowu wraca do podkreślania tego, że problem z Rosją nie dotyczy tylko Donbasu, ale i Krymu - powiedziała.

- Rosjanie od samego początku przyjęli stanowisko, że są w stanie rozmawiać w sprawie Donbasu. Podkreślali, że nie są stroną aktywnie biorącą udział w wojnie, ale mogą wystąpić jako pośrednik. Natomiast bardzo jasno przekazali sygnał, że Krym jest sprawą zamkniętą - dodała.

Czytaj także:

Dr Agnieszka Bryc zauważyła także zmianę w prowadzeniu polityki wobec Rosji przez zachód. - Świat zachodni zaakceptował to, że Krym jest sprawą straconą. To, co zrobił Biden i bardzo niepokoi stronę Rosyjską, to powrót do tematu Krymu. Nie bez powodu prezydent USA mówił o tym, że Krym jest Ukraiński. Dla Rosjan oczywiste jest to, że to ich teren. Jeżeli Rosjanie będą chcieli jakiejkolwiek relacji z zachodem, to nie będą mogli robić tylko ustępstw w Donbasie, ale będą przymuszani także do oddania Krymu - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:26 PR24_mp3 2021_03_21-19-32-53.mp3 Dr Agnieszka Bryc o polityce zagranicznej Rosji ("Świat w powiększeniu")

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu)
Data emisji: 21.03.2021
Godzina emisji: 19.32

dz

Zobacz także

Zobacz także