more_horiz

Postawa Indii wobec wojny na Ukrainie. "Brutalny rachunek zysków i strat"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 21:25
- Dla Indii stosunki międzynarodowe to gra największych państw, tu nie ma miejsca na etykę czy słabość. To nie oznacza jednak, że New Delhi pochwala metody, jakimi posługują się Rosjanie - mówiła w Polskim Radiu 24 Iga Bielawska (Instytut Boyma).
Mariupol zniszczony ostrzałem wojsk rosyjskich 12.04.2022
Mariupol zniszczony ostrzałem wojsk rosyjskich 12.04.2022Foto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. Przeciwko przyjęciu rezolucji głosowały między innymi Rosja, Chiny, Iran, Kuba i Syria. 

Indie, Brazylia i Arabia Saudyjska znalazły się w grupie państw, które wstrzymały się od głosu.

Iga Bielawska zwracała uwagę, że Indie od początku prezentowały neutralną postawę w stosunku do agresji Rosji na Ukrainę. - Dla nas, mieszkańców Europy, szeroko pojmowanego Zachodu jest to karygodne czy trudne do zrozumienia. O ile widzimy powody, dla których taką postawę prezentują Chiny, jeśli chodzi o Indie, nie do końca widzimy podłoże - zaznaczyła.

- Żeby zrozumieć neutralną postawę Indii, musimy pamiętać, jak postrzegają one Rosję: jest ona dla Indii bardzo silnym graczem na arenie międzynarodowej, niezależnym od Chin. A Indie za największe zagrożenie swojego bezpieczeństwa postrzegają właśnie Chiny. W momencie, kiedy Indie importują broń z Rosji, staje się ona nieodzownym elementem ich gospodarki - wyjaśniała.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Jak podkreślała ekspert, dla Indii polityka zagraniczna to rzeczowy i brutalny rachunek zysków i strat. - Atak Rosji na Ukrainę w 2014 r. był dla Indii jedynie konsekwencją ekspansji NATO, a na to, co dzieje się teraz, wpływ mieli mieć Amerykanie, ogłaszając w lutym tego roku kolejne terminy inwazji, niejako zmuszając Rosję, która nie mogła okazać słabości, do ataku - powiedziała Iga Bielawska.

Posłuchaj
26:10 PR24 2022_04_14-19-33-37.mp3 Iga Bielawska o postawie Indii wobec wojny na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Zobacz także:

Indie korzystają na sankcjach przeciwko Rosji i już teraz czerpią zyski ze sprzedaży oleju napędowego do Europy. Kraj ten stał się wielkim nabywcą rosyjskiej ropy, która nie jest chętnie kupowana przez zachodnich kontrahentów - twierdzi Bloomberg.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Iga Bielawska

Data emisji: 14.04.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także