more_horiz

Chiny obserwują wojnę na Ukrainie. Miszczak: Pekin porównuje ją do sytuacji na Tajwanie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 20:34
- Chiny bacznie obserwują sytuację na Ukrainie, którą porównują do sytuacji na Tajwanie. Chińska Republika Ludowa nie jest w stanie przeprowadzić dziś podobnej inwazji na tę wyspę, ponieważ Chińczycy boją się konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Szkoły Głównej Handlowej.
Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Tajwan
Stany Zjednoczone będą nadal wspierać TajwanFoto: Shutterstock//Lifestyle Travel Photo

Delegacja członków Kongresu USA w piątek (15.04) spotkała się w Tajpej z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen. Kongresmeni podkreślili, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Tajwan, a bezpieczeństwo tego kraju ma globalne znaczenie.

Według informacji podanych przez chińskie media państwowe w tym samym czasie ChRL przeprowadziła w okolicach Tajwanu ćwiczenia z użyciem myśliwców, niszczycieli i bombowców. Według stacji CCTV ćwiczenia wojskowe zostały podjęte w odpowiedzi na "błędne sygnały" wysyłane w ostatnim czasie przez USA w kwestii Tajwanu.

Ukraina vs. Tajwan

Prof. Krzysztof Miszczak ocenił, że "Państwo Środka wspiera Rosję, ale nie do końca". - Chiny bardzo bacznie obserwują sytuację na Ukrainie, którą porównują do sytuacji na Tajwanie. Chińska Republika Ludowa nie jest w stanie przeprowadzić dziś podobnej inwazji na Tajwan. Chińczycy boją się konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że "różnego rodzaju sojusze, które zawiązują z Rosją, są istotne dla Chin". - Ale Państwo Środka doskonale wie, że rywalem dla nich są Stany Zjednoczone w wymiarze globalnym i odwrotnie jest dokładnie tak samo - stwierdził prof. Miszczak

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Z jednej strony Xi jest rdzeniem sztabu partyjnego i całego aparatu władzy, a z drugiej strony pokazuje Xi Jinpinga, który powrócił do starych idei Mao Zedonga. Po raz pierwszy mamy do czynienia z powrotem maoizmu zmieszanego z konfucjanizmem i nacjonalizmem - mówił gość audycji. 

1 kwietnia szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiali z premierem Chin Li Keqiangiem oraz z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Było to pierwsze takie spotkanie od dwóch lat. Przywódcy unijnych instytucji wezwali Chiny do pomocy w zakończeniu wojny na Ukrainie rozpętanej przez Rosję.

Posłuchaj
25:35 prof. Krzysztof Miszczak.mp3 Prof. Krzysztof Miszczak o polityce ChRL w związku z wojną na Ukrainie (PR24 / Świat w powiększeniu) 

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Krzysztof Miszczak (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego Szkoły Głównej Handlowej)

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 19.33

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

PR24/PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także