more_horiz

"Ambicje Rosjan nie zmieniły się, chcą dla siebie całej Ukrainy". Grzywaczewski o politycznych planach Kremla

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 20:40
- Przynajmniej do jesieni będziemy obserwowali kolejne fazy wojny. Nie jest wykluczone, że Rosjanie będą próbowali ponownie zaatakować północno-wschodnią część Ukrainy, na froncie może się jeszcze bardzo wiele zmienić - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Grzywaczewski z TVP World. 
Tak wygląda Mariupol, trwa napaść Rosji na Ukrainę
Tak wygląda Mariupol, trwa napaść Rosji na UkrainęFoto: TT/@EUAM_Ukraine

Rosyjskie wojsko prowadzi tzw. rozpoznanie walką, aby ustalić dogodne kierunki głównych uderzeń. Poinformowało o tym ukraińskie Ministerstwo Obrony. Celem ofensywy jest przejęcie pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz ustanowienie lądowego połączenia z okupowanym Krymem.

Atak na Donbas

Aktualną sytuację na Ukrainie przybliżył na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Grzywaczewski z TVP World. - Rosjanie kontynuują atak na Donbas, wydaje się, że cały czas prowadzone są działania mające na celu przygotowanie ofensywy na wielką skalę - ocenił gość audycji.

- W tym momencie najtrudniejsza sytuacja panuje m.in. w rejonach Mariupola i Iziumu. Natomiast walki w Donbasie różnią się od tych z pierwszej fazy wojny, np. pod Kijowem. Teraz obserwujemy przede wszystkim większe zdekoncentrowanie wojsk rosyjskich, ale też bitwy o mniejsze miejscowości. Ponadto ewidentnie Rosjanie nie decydują się na ofensywę na Charków, przeprowadzając ostrzały rakietowe zarówno infrastruktury, jak i ludności cywilnej - opisywał.

Wojna. "Może trwać miesiącami"

Publicysta zwrócił uwagę, że "ambicje polityczne Kremla absolutnie cały czas przewidują podporządkowanie całej Ukrainy". - Doniesienia medialne dotyczące tego, że bitwa o Donbas miałaby być decydującą, mogą okazać się nieprawdziwe. Wojna może trwać jeszcze przez wiele, wiele miesięcy i może mieć wiele dramatycznych zwrotów akcji - podkreślił gość Polskiego Radia 24. 

- Moim zdaniem przynajmniej do jesieni będziemy obserwowali kolejne fazy tej wojny. Nie jest wykluczone, że Rosjanie będą próbowali ponownie zaatakować północno-wschodnią część Ukrainy, na froncie może się jeszcze bardzo, bardzo wiele zmienić - zaznaczył Tomasz Grzywaczewski.

Na południu w obwodzie chersońskim Rosjanie dokonują szturmu w okolicach Prawdynego i Tawrijska, ostrzeliwują z artylerii ukraińskie pozycje w rejonie miejscowości Szewczenkowe i Ternowi Pody. Ponadto 6. rosyjska armia zachodniego okręgu wojskowego częściowo blokuje Charków. Dokonuje tam uderzeń za pomocą artylerii i lotnictwa.

Posłuchaj
24:48 tomasz grzywacz.mp3 Tomasz Grzywaczewski o wojnie na Ukrainie ("Świat w powiększeniu") 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Grzywaczewski (TVP World)

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 19.33

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także