more_horiz

Kryzys rządowy w Wielkiej Brytanii. Dr Winkler: 38 osób podało się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 20:45
- Już w tej chwili pozycja Borisa Johnsona jest bardzo osłabiona i bardzo niewielu brytyjskich premierów przetrwało odejście ministra finansów, który jest uznawany za numer dwa w brytyjskim gabinecie na swoim stanowisku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr politolog Krzysztof Winkler. Ekspert Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego skomentował napiętą sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii.
Zwolennicy Johnsona przekonują, że w ważnych sprawach takich jak brexit, czy walka z pandemią premier podejmował dobre decyzje
Zwolennicy Johnsona przekonują, że w ważnych sprawach takich jak brexit, czy walka z pandemią premier podejmował dobre decyzjeFoto: PAP/EPA/TOLGA AKMEN

W Zjednoczonym Królestwie trwa kryzys rządowy. Konserwatywni posłowie krytykują brytyjskiego premiera za styl zarządzania partią i krajem, publikują także masowo oświadczenia. Jedne z pism wzywają Johnsona do odejścia. W innych znajdują się informacje o rezygnacji z rządowych stanowisk. 

Jednocześnie znów spływają wnioski o głosowanie w sprawie wewnętrznego wotum nieufności wobec lidera. By do niego doszło najpierw trzeba jednak zmienić zasady, bo ostatnie miało miejsce miesiąc temu, a kolejne może nastąpić dopiero za 11 miesięcy. Przeciwnicy Borisa Johnsona chcą przeforsować taką zmianę regulaminu.

38 ministrów zrezygnowało

Według dr. Krzysztofa Winklera "na chwilę obecną brytyjskie media podają, że w ciągu 24 godzin do dymisji zgłosiło się 38 członków brytyjskiego rządu". - Przy czym musimy pamiętać o jednej rzeczy: to, co my rozumiemy przez rząd jest tak naprawdę w Wielkiej Brytanii gabinetem - zaznaczył politolog.

- W tym wypadku mamy dwie duże dymisje ministrów, czyli ministra finansów Rishiego Sunaka i ministra zdrowia Sajida Javida. Natomiast większość pozostałych osób, które podały się do dymisji, piastują niższe stanowiska w szeroko pojętym brytyjskim rządzie - mówił gość Polskiego Radia 24.

Według brytyjskich mediów - w tym BBC, Daily Telegraph i Guardiana - do premiera Borisa Johnsona przyszła delegacja wysoko postawionych członków rządu. Ma mu przekazać, że stracił poparcie partii i powinien podać się do dymisji. Na łamach Daily Telegraph napisano, że w grupie są też politycy, którzy wczoraj przyjęli od szefa rządu nominacje na ministrów. 

Stosunek Turcji do NATO

Gościem drugiej części audycji był dr Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Przybliżył on  stanowisko Turcji wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz rosyjskiej wojny na pełną skalę na Ukrainie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj
25:06 antoniiiii.mp3 Gośćmi audycji byli dr Krzysztof Winkler oraz dr Karol Wasilewski (Świat w powiększeniu) 

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Dr Krzysztof Winkler (Polskie Towarzystwo Geopolityczne), dr Karol Wasilewski (PISM)

Data emisji: 6.07.2022

Godzina emisji: 19.33

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Adam Dąbrowski/nt

Zobacz także

Zobacz także