more_horiz

"Jesteśmy świadkami kształtowania się nowego porządku". Dr Winkler o przemianach geopolitycznych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 20:47
- Aktualnie jesteśmy świadkami kształtowania się na świecie nowego porządku. (..) Niestety w przeszłości tego typu zmiany nigdy nie przebiegały spokojnie i zawsze towarzyszyły im kryzysy gospodarcze, społeczne i polityczne, czyli to, z czym w tej chwili także mamy do czynienia - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Winkler (Polskie Towarzystwo Geopolityczne).
Jesteśmy świadkami kształtowania się nowego porządku. Dr Winkler o przemianach geopolitycznych na świecie
"Jesteśmy świadkami kształtowania się nowego porządku". Dr Winkler o przemianach geopolitycznych na świecieFoto: PRESSLAB/Shutterstock

Prowadzący audycję, w nawiązaniu do książki Kena Folletta pt. "Nigdy", opowiedział o kruchości panującej na świecie równowagi i wskazał na to, jak niewiele trzeba, aby globalny konflikt szybko rozwinął się na cały glob.

Odnosząc się do tej tezy dr Krzysztof Winkler z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego ocenił, że aktualnie jesteśmy świadkami kształtowania się na świecie nowego porządku. - Stary porządek, oparty na pozycji Stanów Zjednoczonych jako największego i najsilniejszego mocarstwa po zakończeniu zimnej wojny, kończy się i w tej chwili powstaje nowy. Niestety w przeszłości tego typu zmiany nigdy nie przebiegały spokojnie i zawsze towarzyszyły im kryzysy gospodarcze, społeczne i polityczne, czyli to, z czym w tej chwili także mamy do czynienia - zauważył.

Nowy porządek na świecie

Gość audycji zwrócił uwagę, że aktualnie w różnych częściach świata toczą się konflikty. - Mamy wojnę na Ukrainie, walki w Afryce, starcia w Azji czy upadek Sri Lanki. Mamy bardzo głęboko podzielone strony polityczne na szeroko pojętym Zachodzie - zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale również w Polsce możemy to zaobserwować - powiedział.

Jak wskazał, obserwujemy także jak Chiny i Stany Zjednoczone rywalizują o dominujące miejsce w nowym porządku. - Amerykanie są tym mocarstwem, które stara się utrzymać swoją pozycję, a Pekin wchodzi i rzuca wyzwanie - wyjaśnił.

- Nawarstwienie tych wszystkich procesów spowodowało, że cały światowy porządek kształtuje się na nowo. W dodatku przy tak szybkim przepływie informacji mamy znacznie większą wiedzę o tym, co się dzieje niż przy wcześniejszych okazjach, w których taka nowa równowaga kreowała się między mocarstwami - wskazał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:54 PR24_mp3 2022_08_07-19-33-35.mp3 Dr Krzysztof Winkler o aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Krzysztof Winkler (Polskie Towarzystwo Geopolityczne)

Data emisji: 7.08.2022 r.

Godzina: 19.33

ng

Zobacz także

Zobacz także