24. Poziom: Ponaddźwiękowa rakieta warszawskich studentów
Studenci Politechniki Warszawskiej zbudowali ponaddźwiękową rakietę H1, która 3 października wystartuje z poligonu artyleryjskiego w pobliżu Torunia. Rakietę zaprojektowali członkowie Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. W najnowszej odsłonie 24. Poziomu opowiedzieli o szczegółach swojego wynalazku i celach jakie przed nim postawili.
2015-09-26, 20:24
Posłuchaj
Głównym zadaniem rakiety będzie przetestowanie technologii i rozwiązań konstrukcyjnych, które zastosowali studenci. Ma udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące wytrzymałości na przeciążenie, drgania i niezawodność w trudnych warunkach. Rakiety typu H1 mogą służyć do testowania podzespołów, które miałyby być wystrzelone na orbitę. Dzięki nim można także przeprowadzać badania naukowe, np. pomiary warunków fizyczno-atmosferycznych na wysokości do 10 km.
– Start rakiet, które mogą osiągnąć co najmniej 10 km, wiąże się ze sporymi problemami logistycznymi. W Polsce brakuje miejsc, w których można byłoby testować ich start. Pozwalają na to m.in. poligony wojskowe. Ze względu na współpracę wojska z ośrodkami naukowymi mamy możliwość na przeprowadzenie prób naszej rakiety – powiedział Dawid Cieśliński.
Przy masie 15 kg samej konstrukcji - w czasie 40 sekund - rakieta jest w stanie osiągnąć pułap 9-10 km. Przy czym największa prędkość jaką osiąga to 1000 m/s. To trzykrotna prędkość dźwięku.
Sekcja Rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego przy wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej działa od 2008 roku i zrzesza młodych pasjonatów technik rakietowych.
REKLAMA
Na temat pracy nad rakietą mówili również Paweł Nowakowski i Tomasz Górnicki.
Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji ze świata gier i nowych technologii.
Gospodarzami audycji byli Kasia Gizińska i Przemek Pawełek.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA