Chiński zwrot ku Europie?
W Warszawie powstał sekretariat współpracy inwestycyjnej Chin z 16 państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Jako główny cel tej międzynarodowej inicjatywy wskazuje się zwiększenie napływu inwestycji chińskich do naszej części Europy.
2014-11-20, 20:27
Posłuchaj
Sekretariat 16+1 rozpoczął działalność na mocy wspólnej decyzji przedstawicieli narodowych agencji inwestycji zagranicznych 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i ich chińskiego odpowiednika. Inauguracja działania instytucji miała miejsce podczas sejmowego seminarium gospodarczego, w którym udział brali przedstawiciele firm zainteresowani inwestowaniem w Chinach oraz reprezentanci kapitału chińskiego, który jest już obecny w Europie.
Polska szansa?
Polska jest największym krajem biorącym udział w inicjatywie Sekretariat 16+1. Wicepremier Janusz Piechociński poinformował, że podczas inauguracji rozmawiano między innymi o tym, co można zrobić w Europie dzięki chińskiemu kapitałowi, a także jak powiązać kapitały narodowe z chińskim. Sławomir Majman zwrócił uwagę, że Polska odgrywa kluczową rolę w inicjatywie 16+1.
– Popieramy chińską koncepcję 16+1, ponieważ bez nas nie może ona funkcjonować. Polska stanowi 40 proc. potencjału Europy Środkowo-Wschodniej. Ulokowanie Sekretariatu 16+1 w Warszawie jest wyrazem uznania istotnej roli Polski w regionie. Powstały mechanizm jest narzędziem służącym pozyskaniu chińskich inwestycji i wzmaganiu ochoty Chińczyków na lokowanie kapitału w Europie Środkowo-Wschodniej – wyjaśniał prezes Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
W audycji „Zrozumieć Chiny” rozmawialiśmy także między innymi z prof. Bogdanem Góralczykiem o zakończonych szczytach: APEC w Chinach, ASEAN w Birmie i G20 w Australii, a prof. Kerry Brown skomentował chińsko-australijską umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu.
REKLAMA
Zapraszamy do odsłuchania audycji Tomasza Sajewicza!
PR24/GM
REKLAMA