X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cafe armia. Kontrowersje wokół projektu "Ławek Niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 09:11
W październiku 2018 r. Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę "Ławek Niepodległości". Głównym celem projektu było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O dyskusjach wokół zwycięskiej pracy rozmawiali w PR24 Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
Audio
  • 12.01.18 "Ławka Niepodległości", dyskusje o zwycięskim projekcie
Ławka niepodległości
Ławka niepodległościFoto: st. szer. Wojciech Król / mon.gov.pl

Komisja konkursowa, której członkami byli m.in. historycy i prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Janusz Janowski, oceniła 26 prac. Zwycięski projekt, "Ławka Niepodległości" jest multimedialna, ma dostęp do  Wi-Fi i kody QR. Przyciski do odsłuchania nagrań i ładowarkę USB zaprojektowano w siedzisku z nierdzewnej, perforowanej blachy. Ławka jest podświetlana systemem LED. Można odsłuchać pieśni Marsz Pierwszej Brygady, przemówień Marszałka Piłsudskiego i innych nagrań o charakterze patriotycznym.

W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się liczne głosy krytyki dotyczące wyglądu zwycięskiego projektu oraz kosztów jego realizacji.

Janusz Janowski nie zgadzał się z krytycznymi opiniami dotyczącymi pracy. – Oczywiście, ludzie mają różne wizje estetyczne i oczekiwania. Można też oceniać projekt w związku z głoszonymi poglądami politycznymi ale także potrzebą odwołania się do symboli patriotycznych lub osób zasłużonych dla odzyskania niepodległości. Są również tacy, którzy nie życzyliby sobie takich przedmiotów w przestrzeni publicznej. Ci którzy narzekają na tę realizację, zapominają, że jury wybiera z prac nadesłanych a nie samodzielnie projektuje. Wiele projektów było przesuniętych w stronę narracyjną, jednocześnie nie doceniając funkcjonalności takiego przedmiotu, nie można oczekiwać, że w jednej pracy uda się zawrzeć wszystkie atrakcyjne i wartościowe elementy. Wybrany projekt był najlepszym z nadesłanych, wpisuje się w nurt funkcjonalizmu, w którym wyraz plastyczny podporządkowany jest funkcji - zaznaczył.

Marcin Witko podkreślał, że projekt jest atrakcyjny. – Forma jest bardzo prosta, sama autorka mówiła o odwołaniu do białej, niezapisanej kartki papieru, czystości związanej z niepodległością. Ławka jest w swojej prostocie nowoczesna. Może także stać się elementem ścieżki edukacyjnej, ukazuje również udział regionu w drodze do niepodległości. Wartościowa jest możliwość dowiedzenia się nowych faktów z historii naszej miejscowości. W Tomaszowie Mazowieckim ławka znakomicie się komponuje z przestrzenią, cieszy się powodzeniem. Nie słyszałem ani jednej opinii niezadowolenia - zauważył.

Rozmawiała Agnieszka Drążkiewicz.

Więcej w zapisie audycji

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 12.01.2019

Godzina emisji: 08:37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza akcja "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:59
Akcja ma pokazać, że bycie żołnierzem to nie tylko służba, ale też ciekawa, stabilna i perspektywiczna praca. Od 14 października na terenie całego kraju żołnierze będą spotykać się z Polakami i zachęcać ich, by wstępowali do wojska. W Polskim Radiu 24 komentarz Mariusza Cielmy (Nowa Technika Wojskowa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młoda audycja polityczna: jak świętować 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 11:31
W Warszawie w rocznicę odzyskania niepodległości będzie jeden wielki, wspaniały, bezpieczny marsz; wszystkich do tego marszu zapraszam - zapewnił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że marzy "o Polsce nowoczesnej, szczęśliwej, która potrafi ze sobą rozmawiać". W Młodej audycji politycznej o kontrowersjach wokół Marszu Niepodległości rozmawiali przedstawiciele organizacji młodzieżowych.
rozwiń zwiń