X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polska kupi samoloty F-35. "To początek drogi"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 09:36
- Proceduralnie kwestia zakupu samolotów F-35 jest otwarta. Zaczyna się najbardziej wymagająca cześć, negocjacje - mówił w Polskim Radiu Juliusz Sabak (Defence24.pl). Gośćmi Agnieszki Drążkiewicz byli również Bartek Głowacki (Magazyn Raport) i Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa).
Audio
Samolot F-35
Samolot F-35Foto: shutterstock.com

Amerykański Kongres wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Na transakcję  zgodził się wcześniej amerykański Departament Stanu. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że polski rząd chce za samoloty F-35 wynegocjować cenę porównywalną do tej, jaką zapłaciła Belgia. Belgowie za zakup 34 myśliwców F-35 zapłacili ponad 4,4 mld dolarów. Departament Stanu zgodził się na potencjalną sprzedaż 32 myśliwców F-35 Polsce za maksymalnie 6,5 mld dolarów, czyli ok. 25,6 mld złotych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister Mariusz Błaszczak potwierdził zgodę na sprzedaż Polsce F-35

Juliusz Sabak zwrócił uwagę, że bobrze byłoby, gdyby politycy nie wtrącali się do negocjacji i pozwolili dokończyć transakcję specjalistom.  - Po obydwu stronach, na poziomie politycznym, jest dużą chęć, żeby sprawę domknąć. Ważne jest żebyśmy na spokojnie mogli ustalić szczegóły, żeby nie okazało się, że czegoś zapomnieliśmy wynegocjować, albo za coś przepłaciliśmy. Niech eksperci zrobią swoje - apelował gość Polskiego Radia 24.


f35c 1200.jpg
F-35 przylecą do Polski. "Obronność i bezpieczeństwo są bezcenne"

Również Bartek Głowacki zauważył, że nie ma siły politycznej w Polsce, która byłaby przeciwko temu zakupowi. - Pojawiają się głosy polityków, którzy chcieliby odtrąbić sukces. Eksperci apelują jednak, żeby zaczekać - powiedział. Jego zdaniem sprzedaż samolotów F-35 nie stanie się punktem kampanii wyborczej w USA. 

- Politycy decydują o strategicznych zakupach i pieniądzach. Specjaliści muszą się dostosować. Pamiętamy, że po drugiej stronie jest ogromny koncern i państwo, które jest dla Polski strategicznym partnerem. Nawet pojedyncze, nie do końca jasne zapisy w umowach mogą  zdecydować o tym, że będziemy dopłacać miliardy - powiedział natomiast Mariusz Cielma. Wyjaśnił również, że nie będzie negocjowana cena, ale pakiet.

Polska chce zakupić te maszyny w ramach programu Harpia – myśliwca piątej generacji, przyspieszonego w ub. roku po serii awarii, wypadków i katastrofy samolotów myśliwskich MiG-29. MON rozpatruje opcje zakupu samolotów z offsetem lub bez niego; uwzględniając cenę zakupu i korzyści przemysłowe, także w kontekście zdolności polskich zakładów zbrojeniowych.

Więcej w nagraniu. 

Audycję "Cafe Armia" prowadziła Agnieszka Drążkiewicz

Data emisji: 28.09

Godzina emisji: 8.33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o samolotach F-35: to najnowocześniejsze środki bojowe w arsenale lotniczym

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 19:45
Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych, nowoczesnych samolotów bojowych F-35. Według szefa MON Mariusza Błaszczaka nie ma już wątpliwości, że Polska kupi te maszyny piątej generacji, zadaniem dla negocjatorów jest uzyskanie jak najkorzystniejszej ceny.
rozwiń zwiń