"Istotne będzie potwierdzenie, że zagrożeniem dla Zachodu są Chiny i Rosja". Głowacki o szczycie NATO

2021-06-12, 09:40

"Istotne będzie potwierdzenie, że zagrożeniem dla Zachodu są Chiny i Rosja". Głowacki o szczycie NATO
zdjęcie ilustracyjne. Foto: nato.int

- Moim zdaniem najciekawsze na najbliższym szczycie NATO może być potwierdzenie tego, że zagrożenie dla świata zachodniego nadciąga z dwóch stron: Rosji i Chin - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Głowacki z magazynu "Raport". Gośćmi audycji byli także: Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa") i Juliusz Sabak (Defence24.pl). 

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się szczyt NATO. Polska delegacja spodziewa się m.in. potwierdzenia polityki otwartych drzwi w Sojuszu Północnoatlantyckim. Dużo się mówi także - w związku z prezydenturą Joe Bidena - o czymś w rodzaju nowego rozdania. 

Powiązany Artykuł

krzysztof szczerski free 1200.jpg
Szczyt NATO w Brukseli. Szczerski: oczekujemy, że USA potwierdzą kontynuowanie zaangażowania w Europie

- Kilka dni temu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nakreślił pewne ramy zagadnień, które mają zostać poruszone na szczycie. Moim zdaniem najciekawsze jest potwierdzenie tego, że zagrożenie dla świata zachodniego nadciąga z dwóch stron: ze strony Rosji i ze strony Chin - powiedział Bartosz Głowacki. 


Posłuchaj

Bartosz Głowacki, Mariusz Cielma i Juliusz Sabak o szczycie NATO (Cafe Armia) 21:25
+
Dodaj do playlisty

 

Juliusz Sabak z kolei podkreślił, że "na pewno wypłynie temat Ukrainy". - Ostatnio wszyscy nerwowo patrzyli na Krym, na wschodnią Ukrainę, spodziewając się działań wojskowych. To jeden z kierunków, na które Amerykanie i całe NATO patrzą nerwowo. Tu sytuacja jest zaogniona od początku roku i może się w każdej chwili rozwinąć w kierunku jakiegoś zbrojnego konfliktu - zaznaczył gość PR24. 

Mariusz Cielma stwierdził z kolei, iż ma nadzieję, że planowany reset z Rosją "będzie na zasadach partnerskich, a nie na zasadach ustępstw".

- Polska stara się być w NATO ambasadorem państw, na których nam zależy - aby udało się je bardziej związać z Sojuszem Północnoatlantyckim. Oczywiście chodzi o Ukrainę i Gruzję. Ale te kraje borykają się z problemami integralności terytorialnej. To trudna do przełamania bariera. Nawet jeśli na tym szczycie nikt nie spodziewa się przełomowych decyzji, to my musimy być ambasadorem głosu tych państw. To jest w naszym interesie - powiedział Mariusz Cielma. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Cafe Armia"

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

GośćBartosz Głowacki ("Raport"), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), Juliusz Sabak (Defence24.pl)

Data emisji: 12.06.2021

Godzina emisji: 8.36

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej