more_horiz

"Sytuacja gwałtownie się zmienia". Gen. Samol o bezpieczeństwie międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 09:38
- W tej chwili jesteśmy świadkami bardzo dużych zmian w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim trzeba popatrzeć na to, że jesteśmy państwem granicznym Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Samol, wykładowca z ASzWoj.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Artem Grebenyuk/Shutterstock

26 października podczas konferencji prasowej Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak przedstawili założenia projektu ustawy o obronie ojczyzny. Jak przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości - w celu zagwarantowania naszego bezpieczeństwa konieczne jest "radykalne wzmocnienie sił zbrojnych". - Siły naszego wojska muszą być wielokrotnie zwiększone - wskazał wicepremier.

Czytaj także:
1200_Błaszczak_TT.jpg
"Skala zaangażowania Białorusi w eskalację kryzysu jest ogromna". Szef MON o budowie kładek dla migrantów

Z kolei minister obrony narodowej zapowiedział utworzenie nowych jednostek wojskowych. - Wprowadzimy nowe rodzaje służby: żołnierze zawodowi, podchorążowie. Wprowadzamy dobrowolną służbę wojskową. Ci, którzy przejdą ten kurs, mogą przystąpić do zawodowej służby - tłumaczył polityk. 

Gen. Bogusław Samol wyjaśnił, że zmiany wynikają z "potrzeby zweryfikowania dotychczasowych dokumentów" i opracowania nowego pisma dotyczącego obrony RP. - On jest bardzo obszerny. Nie sposób go przeanalizować i dokonać oceny w bardzo krótkim czasie - opisywał projekt ustawy i wskazał, że jest w nim "szereg zmian".

- Przede wszystkim w jednym z działów są zadania dla prezydenta i Rady Ministrów. To prezydent kieruje obroną państwa w stanie wojennym przy współpracy z Radą Ministrów. To bardzo ważne - tumaczył specjalista. 

Czytaj także:

Posłuchaj
21:18 _PR24_AAC 2021_11_06-08-38-24 (1).mp3 Gen. Bogusław Samol o ustawie o obronie ojczyzny. ("Cafe Armia")

Zmiany 

W ocenie rozmówcy "jesteśmy świadkami bardzo dużych zmian w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego". Są one związane z kilkoma czynnikami. - Przede wszystkim trzeba popatrzeć na to, że jesteśmy państwem granicznym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Są nakładane na nas obowiązki wynikające z porozumień międzynarodowych - przypomniał ekspert. 

Czytaj także:
płot na granicy forum 1200 .jpg
Gen. Waldemar Skrzypczak: nasza granica musi być przygotowana na prowokacje

Drugą kwestią jest położenie geostrategiczne. Chodzi tu przede wszystkim o Rosję i Białoruś. - Te dwa państwa dokonują zmian, jeśli chodzi o perspektywę podziału wpływów na świecie. Po rozpadzie dwubiegunowego świata imperialne zapędy Rosji odrodziły się na nowo - stwierdził gość PR24.

- Każde państwo w jakiś sposób stara się zabezpieczyć swoje interesy poprzez wpływanie na inne państwa. Trzeba umieć na to odpowiedzieć. W związku z tym mieliśmy do tej pory szereg dokumentów regulujących system prawny w obszarze bezpieczeństwa narodowego i możliwość reagowania na zagrożenia. Dokumenty prawne tego systemu były budowane jeszcze w latach 60. Następnie był szereg ustaw, które były przygotowywane 10-20 lat temu. Dotyczyły one okresu, kiedy było jeszcze w miarę bezpiecznie w naszym regionie i mieliśmy więcej czasu na przeanalizowanie sytuacji, wypracowanie jakichś procedur, aktów prawnych itd. - mówił generał. 

Jak podkreślił ekspert - "w tej chwili sytuacja gwałtownie się zmienia". Nie dotyczy to - tłumaczył rozmówca - jedynie strony militarnej. - Widzimy, co się dzieje w obszarze ekonomicznym, chociażby w ostatnich miesiącach, jeżeli chodzi o zaopatrzenie naszych gospodarek w źródła zasobów naturalnych. W tej chwili widzimy już kłopoty, a więc tutaj nasz wschodni sąsiad zaczyna używać już innych narzędzi do realizacji swojej polityki - ocenił gen. Bogusław Samol.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Cafe Armia

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: gen. Bogusław Samol (wykładowca z ASzWoj)

Data emisji: 6.11.2021

Godz. emisji: 8.35

jbt

Zobacz także

Zobacz także