more_horiz

"Nasze działania mają charakter wyprzedzający". Wiceszef MON o zaporze na granicy z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 09:31
- Zaangażowanie państw NATO na Ukrainie jest ciągłe i na wysokim poziomie. Próba destablizacji kolejnego fragmentu pogranicza, w obwodzie królewieckim, mogłaby wskazywać na chęć odciągnięcia uwagi od granicy polsko-ukraińskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 
Wojciech Skurkiewicz
Wojciech Skurkiewicz Foto: PR24/Robert Bartosewicz

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił rozpoczęcie budowy tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Ma to związek ze zwiększoną liczbą lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu oraz groźbą nowej fali migracji z tamtego kierunku.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że od zeszłego roku granica polsko-białoruska była testem działań hybrydowych wymierzonych w integralność NATO, UE i Polski. - Informacje wywiadowcze jednoznacznie wskazują, że ten sam scenariusz może być zrealizowany również w obwodzie królewieckim. Nasze działania mają charakter wyprzedzający. Chodzi o to, aby nie doszło do destabilizacji naszej północnej granicy, która jest też granicą wschodniej flanki NATO. Należy też spodziewać się próby odciągnięcia zainteresowania państw sojuszniczych z kierunku ukraińskiego na kierunek kaliningradzki - powiedział Wojciech Skurkiewicz. 

Zdaniem wiceszefa MON nie jest przypadkiem, że NATO i USA wzmacniają swoją obecność w rejonie przesmyku suwalskiego. - Po naszej stronie granicy znajduje się grupa bojowa NATO, a państwem ramowym są USA. Podobnie jest po stronie litewskiej. Zaangażowanie państw NATO na Ukrainie jest ciągłe i na wysokim poziomie. Próba destabilizacji kolejnego fragmentu pogranicza mogłaby wskazywać na chęć odciągnięcia uwagi od granicy polsko-ukraińskiej - tłumaczył Skurkiewicz. 

Czytaj także:

Planowana zapora na polsko-rosyjskiej granicy z obwodem kaliningradzkim będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, będzie miała 2,5 metra wysokości oraz 3 metry szerokości od strony polskiej. - Zdajemy sobie sprawę, że otwarcie lotniska wojskowego w obwodzie królewieckim dla cywilnych samolotów z Afryki i Bliskiego Wschodu wskazuje na próbę destabilizacji, przerzutu migrantów i ich szturmu na granicę rosyjsko-polską - podsumował wiceszef MON. 

Posłuchaj
20:53 PR24 2022_11_05-08-35-30.mp3 Wojciech Skurkiewicz gościem Agnieszki Drążkiewicz (Cafe Armia)

 

Do 15 listopada ma zostać wyłoniony wykonawca elektronicznego zabezpieczenia zapory. Montaż instalacji na granicy z Rosją ma się rozpocząć przed końcem tego roku. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Cafe Armia

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON) 

Data emisji: 5.11.2022

Godzina emisji: 8.36

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także