Konsekwencje Brexitu: Cameron odchodzi
Brytyjczycy w referendum zadecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej. Premier David Cameron, który namawiał społeczeństwo do pozostania we Wspólnocie, zapowiedział podanie się do dymisji. O politycznych skutkach Brexitu w Polskim Radiu 24 mówili prof. Tomasz Grzegorz Grosse i dr Jolanta Szymańska – europeiści z Uniwersytetu Warszawskiego, a także dr Dominika Blachnicka-Ciacek, socjolog z Uniwersytetu Londyńskiego.
2016-06-24, 10:11
Posłuchaj
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu, że do października poda się do dymisji. – Trudno byłoby sobie wyobrazić, by Cameron, który był orędownikiem pozostania w UE, prowadził negocjacje ws. wyjścia Londynu ze Wspólnoty – komentowała w Polskim Radiu 24 dr Dominika Blachnicka-Ciacek. – Zwycięzcą referendum w Partii Konserwatywnej jest Boris Johnson, który namawiał do Brexitu. Będzie jednym z naturalnych kandydatów do objęcia urzędu premiera – dodawała ekspertka.
Z kolei dr Jolanta Szymańska wskazywała w Debacie Poranka, że Wielka Brytania będzie musiała uporać się z kryzysem politycznym. – Niemal cały parlament to zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej. To nie koresponduje z wolą społeczeństwa – zauważyła na naszej antenie europeistka z UW.
Profesor Tomasz Grzegorz Grosse podkreślił w Polskim Radiu 24, że brytyjskie społeczeństwo w referendum zagłosowało przeciwko politycznemu establishmentowi. – Jeszcze niedawno David Cameron jeździł po całej Europie i negocjował warunki pozostania Londynu w UE. Później stwierdził, że wyjście ze Wspólnoty będzie katastrofą – przypominał ekspert. – Elity brytyjskie i międzynarodowe, które nie chciały Brexitu, były niewiarygodne – pointował prof. Grosse.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA

Polskie Radio 24/mp
Polecane
REKLAMA