Debata Poranka: eksperci o modernizacji polskiej armii
– Wolę jeść suchy chleb, kiedy nad głową będą latały biało-czerwone szachownice niż jeść kawior, gdy na niebie znajdą się np. czerwone gwiazdy – mówił Polskim Radiu 24 gen. Dariusz Wroński, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. W Debacie Poranka o konieczności modernizacji naszej armii mówili również publicyści – Michał Likowski i Maciej Miłosz.
2016-11-03, 12:46
Posłuchaj
Trzy firmy walczą o nowy kontrakt śmigłowcowy dla polskiej armii. W ostatnich dniach Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło wstępne rozmowy z przedstawicielami PZL-Mielec, PZL-Świdnik oraz z konsorcjum Airbus Helicopters.
Generał Dariusz Wroński Wolę jednak jeść suchy chleb, kiedy nad głową będą latały biało-czerwone szachownice niż jeść kawior, gdy na niebie znajdą się np. czerwone gwiazdy
Nowe śmigłowce to jednak nie jedyne plany modernizacyjne polskiej armii. Według szacunków poprzedniego kierownictwa, na zbrojenia miało zostać wydanych do 2022 roku 130 miliardów złotych. – Od kilku lat mówimy o takiej kwocie. To jednak suma wirtualna, nigdy tych pieniędzy nie było – wskazywał w Polskim Radiu 24 Maciej Miłosz z „Dziennika Gazety Prawnej”. – W stosunku do poprzednich wyliczeń, na modernizację armii brakuje około 20 mld złotych – dodawał Michał Likowski z magazynu „Raport, Wojsko, Technika, Obronność”.
W tym kontekście, ważnym elementem obecnych działań Ministerstwa Obrony Narodowej jest Strategiczny Przegląd Obronny, który ma służyć m.in. wytyczaniu nowych kierunków rozwoju sił zbrojnych. – Musimy zaplanować najważniejsze wydatki – podkreślał na naszej antenie Maciej Miłosz. – Wcześniej kwestia modernizacji armii była formą myślenia życzeniowego. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że sam plan powstał – mówił w Debacie Poranka Michał Likowski.
– Niedoinwestowanie naszej armii jest tak duże, że dziś jakakolwiek suma wydana na modernizację wojska będzie zbyt mała – komentował z kolei w Polskim Radiu 24 gen. Dariusz Wroński. Ekspert NCSS zaznaczył przy tym, że ciągłe wzmacnianie armii jest koniecznością. – Nawet w środowisku wojskowym pojawiają się głosy, że środki wydawane na modernizację wojska można by było przeznaczyć na służbę zdrowia, nauczycieli czy strażaków; zwiększyć finansowanie niedostatecznie wynagradzanych zawodów – relacjonował. – Wolę jednak jeść suchy chleb, kiedy nad głową będą latały biało-czerwone szachownice niż jeść kawior, gdy na niebie znajdą się np. czerwone gwiazdy – pointował gość Debaty Poranka.
REKLAMA
Gen. Dariusz Wroński ocenił, że w tym kontekście pożytecznym i potrzebnym projektem są tworzone obecnie Wojska Obrony Terytorialnej.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Robert Walenciak.
Polskie Radio 24/mp
REKLAMA
_________________
Data emisji: 03.11.16
Godzina emisji: 09.15
Polecane
REKLAMA