Debata Poranka: spór o reformę Krajowej Rady Sądownictwa

2017-02-01, 10:28

Debata Poranka: spór o reformę Krajowej Rady Sądownictwa

Reforma KRS wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu. Zdaniem Rady projekt ten w „rażący sposób narusza normy konstytucji”. O zmianach w KRS dyskutowali w Debacie Poranka Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, Adam Tomczyński, radca prawny, Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

Posłuchaj

01.02.2017 Łukasz Piebiak, Adam Tomczyński i Waldemar Żurek o zmianach w KRS
+
Dodaj do playlisty

Projekt nowelizacji ustawy ma być jedną ze zmian ustawowych reformujących sądownictwo. Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych założeń reformy jest „demokratyzacja wyboru KRS” – jak podkreśla minister Ziobro. Ma ona polegać, co budzi zastrzeżenia KRS, na wyborze 15 sędziów Rady spośród kandydatów zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie. 

- Chodzi o to, by KRS była wybierana w sposób bardziej demokratyczny niż dotąd, czyli przez parlament. Chcemy ten system zmienić przez pryzmat tego, jak widzimy jego funkcjonowanie w rzeczywistości, które nie jest dobre. Ten sam system obowiązuje przy wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego – argumentował wiceminister sprawiedliwości.

Z kolei projekt zmian w KRS krytykował Waldemar Żurek.- Naszym zdaniem w nowelizacji jest kilka przepisów, które są wprost sprzeczne z zapisami konstytucji. Ta ustawa ma zmienić konstytucję w kilku miejscach, ponieważ mamy odrębność władzy sądowniczej. Konstytucja też wskazuje, że członków Rady wybiera też Sejm i Senat, lecz wyraźną przewagę liczbową posiadają przedstawiciele władzy sądowniczej. Do tej pory nigdy tego nie kwestionowano, ten projekt burzy ten system – stwierdził rzecznik KRS.

Według Adama Tomczyńskiego „sędziowie nie powinni o wszystkim decydować”. - Konstytucja nic nie mówi na temat sposobu wyboru sędziów. W związku z czym pozostaje to do decyzji ustawodawcy, a on może to zrobić tak, jak do tej pory, gdzie sędziowie rządzą się sami albo może te władze scedować na siebie  – powiedział radca prawny.


 foto: PR24/MROd lewej: Waldemar Żurek i Adam Tomczyński; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 01.02.2017

Godzina emisji: 09:15


Polecane

Wróć do strony głównej