Kontrowersje wokół „Otwartego Dialogu”. Komentarz publicystów
Gośćmi Debaty Poranka byli Marcin Celiński z „Liberte!” i Antoni Trzmiel z Telewizji Polski oraz portalu „dorzeczy.pl”. Publicyści w Polskim Radiu 24 rozmawiali o działalności fundacji „Otwarty Dialog” i medialnych doniesieniach na temat kontrowersji związanych z funkcjonowaniem tej organizacji.
2017-08-03, 09:57
Posłuchaj
Fundacja „Otwarty Dialog” w 2014 roku otrzymała koncesję na handel bronią (organizacja wysyłała na Majdan m.in. hełmy i kamizelki kuloodporne), a pozytywną opinię w tej sprawie miał wydać ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotr Pytel, który usłyszał zarzuty współpracy z rosyjską FSB. Dodatkowo, jak informowała Telewizja Polska, na konto organizacji miały płynąc pieniądze m.in. z Rosji, od Volodymyra Brovchenki, szefa firmy produkującej sprzęt dla rosyjskiej marynarki wojennej.
Oprócz tego, fundacja „Otwarty Dialog” otwarcie opowiedziała się po jednej ze stron w czasie protestów dotyczących reformy sądownictwa w Polsce. Bartosz Kramek, szef Rady fundacji, opublikował w Internecie „instrukcję dotyczącą wyłączenia rządu”.
– Jeżeli pan Kramek, według TVP, rzeczywiście jest największym zagrożeniem dla PiS, to PiS jest słaby – komentował w Polskim Radiu 24 Marcin Celiński, zaznaczając jednocześnie, że konieczne jest zbadanie kwestii przepływów finansowych w fundacji. Antoni Trzmiel natomiast podkreślał na naszej antenie, że materiały Telewizji Polskiej, krytykujące „Otwarty Dialog” skupiały się przede wszystkim na zaangażowaniu organizacji w sytuację w Polsce. Tymczasem, do celów statutowych fundacji należą obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim, zwłaszcza w Kazachstanie, Rosji i na Ukrainie.
– Opowieść TVP nie jest o tym, czy „Otwarty Dialog” zrobił dobrą rzecz na Ukrainie. Widzieliśmy wszyscy, że trudno było udzielać pomocy naszemu sąsiadowi. Opowieść jest o tym, że Bartosz Kramek i jego fundacja ogłosili, jak można „zatrzymać” Polskę i „wyłączyć” rząd. To była instrukcja powtórki Majdanu w zupełnie innych warunkach. Mamy demokratycznie wybrany rząd, a nie taki, który strzela do obywateli – komentował publicysta. – Okazało się, że za wpłatami na rzecz fundacji nie stoją zwykli ludzie, a firmy, które produkują rosyjski sprzęt wojskowy. Nie ma możliwości, by w Rosji takie przedsiębiorstwo nie było kontrolowane przez tamtejsze służby – dodawał Antoni Trzmiel.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu była Katarzyna Adamiak-Sroczyńska.
Polskie Radio 24/PAP
Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
__________________
Data emisji: 3.08.17
Godzina emisji: 8.10
REKLAMA
REKLAMA
Polecane
REKLAMA