Publicyści o debacie nt. Polski w europarlamencie
Parlament Europejski po raz kolejny już zajmuje się oceną sytuacji w Polsce. W Strasburgu zaplanowano debatę, o którą wnioskowali zieloni i liberałowie, w związku z prowadzoną reformą wymiaru sprawiedliwości. W Debacie Poranka komentarz Dariusza Grzędzińskiego z dziennika Fakt i Iwa Bendera, publicysty.
2017-11-15, 09:39
Posłuchaj
Debata, która ma zakończyć się przyjęciem rezolucji, została poparta przez większość grup politycznych. W projekcie rezolucji zapisano apel o uruchomienie artykułu siódmego unijnego traktatu, czyli stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. W audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka europoseł PiS – Kosma Złotowski – mówił w kontekście rezolucji o poprawce nordyckich zielonych i socjalistów, która ma wskazać na to, że „Parlament Europejski potępia środki opresji i akty prześladowania politycznego przeciwko komunistom, antyfaszystom i »innym demokratom«”.
– To są ludzie, którzy bardzo często mówią o tym, że nikogo nie można dyskryminować, ale sami nie są w stanie przyjąć do wiadomości, że nasza historia i kultura ukształtowała nas w taki sposób, że patrzymy na pewne sprawy inaczej – podkreślał w Polskim Radiu 24 Iwo Bender, mówiąc o europarlamentarzystach chcących ukarania Polski. – Z jakiegoś względu uważają oni za stosowne bez przerwy naginać nas do swojego wyobrażenia o tym, jak powinna być organizowana rzeczywistość społeczna. To jednak się nie uda – dodawał.
– Kwestię debaty w Parlamencie Europejskim trudno komentować – oceniał z kolei na naszej antenie Dariusz Grzędziński. – Debata dotyczy sprawy, która jeszcze nie zaistniała. Posiedzenie PE ma odnosić się do reformy sądownictwa, która jeszcze nie została zrealizowana – zauważył publicysta.
Dyskusję o Polsce zakończy przyjęcie rezolucji. W projekcie przygotowanym przez większość grup politycznych jest decyzja o uruchomieniu artykułu siódmego unijnego traktatu. Na razie chodzi o pierwszy etap, czyli wysłanie wniosku do krajów Wspólnoty o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Do poparcia takiego dokumentu potrzeba 22 państw. W kolejnym etapie, dotyczącym nałożenia sankcji, potrzeba jednomyślności. Węgry już jednak zapowiedziały, że nie zgodzą się na ukaranie Polski.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/IAR/zz
Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 15.11.17
Godzina emisji: 8.06
Polecane
REKLAMA